Kategorie

Lofty- exklusivní bydlení v osobitém stylu

Připadají vám vody realitního trhu stojaté a nudné? Jste ochotni vynaložit nadstandardní finanční prostředky výměnou za stylové, luxusní bydlení, které pozvedne vaši společenskou prestiž? Pak právě loft je pro vás tou správnou volbou.
Ateliérové bydlení, lofty, představují víc než jen špičkový prodejní artikl. Staly se symbolem nezávislého životního stylu, synonymem komfortu, luxusu, ale také dobré investice, která se časem spolehlivě zhodnotí. Snad nejpřesněji je vystihuje příměr, který srovnává dispoziční řešení klasického bytu s loftovým. „Položte krabičku od sirek na stůl. Máte standardní bytovou jednotku. Postavte ji na nejkratší stranu a máte loft!“

Hlavní deviza loftového bytu – otevřený prostor

Historie a současnost

Fenomén ateliérového bydlení, loftů, vzešel koncem 60. let minulého století z newyorkských uměleckých kruhů spjatých s bohémskou čtvrtí SOHO, které řešily nedostatek levného, dostupného bydlení stěhováním do opuštěných továrních hal, skladů a kotelen. Z nouze ctnost však přerostla v celosvětový trend, který dnes ani zdaleka nepředstavuje levnou záležitost, přestože počet realizovaných projektů neustále roste. Především v Asii je poptávka tak silná, že se z nedostatku původních průmyslových objektů staví nové a dále mění v lofty. Česká republika v tomto ohledu nabízí díky bohaté průmyslové historii nekonečné možnosti a především Praha se stává městem loftu zaslíbeným.

Charakteristika loftu

Typickým znakem loftového bytu jsou běžně 5 a více metrů vysoké zdi s obrovskými kovovými okny. Velkorysost a světlost umocňují autentické stavební prvky typu: režné zdivo, obnažené nosné trámoví, původní vzduchotechnika, kovová schodiště a zábradlí. Vše působí účelně a logicky. Pravověrný loft v podstatě nedělí žádné příčky. Místnosti v pravém slova smyslu nehledejte. Toto řešení v sobě skrývá dosti protichůdnou interpretaci, zda se jedná o výhodu či nevýhodu. Otevřený prostor vybízí ke komunikaci a sociálnímu kontaktu. Naopak ztráta soukromí a nemožnost vyhledat samotu může působit jisté napětí. Lofty nejsou příliš vhodné pro rodiny s malými dětmi. Současné projekty už naštěstí zohledňují praktické aspekty bydlení. Šíření pachů, hluku a úniky tepla, které významně zvyšovaly finanční náročnost ateliérového bydlení jsou eliminovány použitím vhodných materiálů a interiérovým řešením. Přesto stále platí, že loft je spíše bydlením pro mladé.

Typický loftový byt s původními stavebními prvky

Kolik stojí a kdo si je kupuje

Ceny loftových bytů významně ovlivňuje lokalita a „dobrá adresa“, kterou se mohou pyšnit. Obecně lze říci, že ceny za 1m2 obytné plochy začínají na 40 až 45 000 Kč, přičemž běžně se vyšplhají nad hranici 55 000 Kč za 1m2. U těch nejexklusivnějších je však třeba počítat s cenou překračující 100 000 Kč za 1m2. Zájemci o loftové byty se dnes rekrutují prakticky ze všech oblasti společenského života a dávno již nejsou výsadou umělců a populárních osobností. Koupě loftového bytu je často pečlivě zváženou investicí, která se v čase vrátí a několikanásobně zhodnotí. Více než cokoliv jiného představuje loft atraktivní životní styl, který si nejen v české republice získává stále vetší oblibu.
ab
ab
ab
ab
ab