Kategorie

Lino není retro. Pořiďte si praktickou podlahovou krytinu

Sháníte odolnou, praktickou podlahovou krytinu, která se bude také snadno udržovat? Vsaďte si na linoleum.

Mysleli jste si, že linoleum do moderního interiéru již nepatří? Omyl. Obliba linolea opět stoupá a s ní stoupá také kvalitní nabídka.

Co je to linoleum

Linoleum, nebo-li také lino, bylo poprvé vyrobeno již v polovině 19. století. Na jeho výrobu byly použity korkové části, které byly spojeny lněným olejem a pryskyřicí. Postupem doby začaly být při výrobě linolea přírodní suroviny nahrazovány PVC materiálem. Dnešní linolea zažívají návrat „ke kořenům“. Tzv. marmoleum, jak se také linoleum nazývá, totiž není ničím jiným, než linoleem vyráběným z přírodních materiálů, tak jako tomu bylo dříve. Marmoleum se vyrábí z obnovitelných přírodních materiálů – z korkové drtě, lněného oleje, přírodní pryskyřice a vápence. Podkladem je jutová tkanina. Použité materiály činí linoleum hygienickou podlahovou krytinou, která je ideální pro např. alergiky. Marmoleum nebo-li linoleum představuje trvanlivou, všestranně použitelnou a vkusnou podlahovou krytinu. Používá se nejenom v domácnostech, ale také v kancelářských prostorech, školách apod. Dodává v pestré škále barev i variant a je dodáváno buďto v rolích či v nalisovaných panelech ve čtvercích, které se do sebe skládají podobně jako plovoucí podlaha.

Přednosti linolea

Velkou předností linolea je především jeho snadná údržba. Zvláště v místech náročných na údržbu, jako je třeba kuchyně či technická místnost, nemá linoleum konkurenci. Nemusíte se bát, že se při častém vytírání linoleum poškodí, jak tomu bývá např. u dřevěných či laminátových podlah. K odstraňování odolných skvrn můžete použít dokonce i agresivnější chemické či abrazivní čistící prostředky. Linoleum je v tomto ohledu téměř nezničitelné.

Proč zrovna linoleum

Důvodem, proč se linoleum doporučuje do interiérů, jsou jeho izolační vlastnosti a velká variabilita. Výrobci nabízejí mnoho rozměrů a lze tak bez problémů vyříznout linoleum jakýchkoli požadovaných rozměrů a tvarů. Bývá tak již naprostou samozřejmostí, že Vám firmy položí linoleum z jednoho jediného kusu. Nevzhledné spáry, které by se mohly odchlípávat a kudy by mohlo pod linoleum zatékat, jsou tak zbytečnou obavou. V případě linolea, které je vyříznuté z jednoho kusu si můžete dovolit i komplikovanější vzory. Máte tak jistotu, že nebudou přerušeny žádnou spárou.

Linoleum je měkké

Máte zkušenosti s dlaždicemi či laminátovou podlahou a obáváte se, že bude linoleum stejně tvrdé? Tvrdost, resp. měkkost je velikou předností linolea. Měkkost linolea může být u některých typů téměř srovnatelná s kobercem. Podlaha z linolea Vám poskytne v tomto ohledu skutečný komfort. Právě proto se linoleum hodí do frekventovaných míst, kde trávíme velkou část svého času, např. do kuchyní. Časem to ocení zejména Vaše klouby, které budou ušetřeny tvrdých nárazů, jakých se jim dostává při chůzi po tvrdém povrchu. Měkkost linolea má také pozitivní vliv na hlučnost podlahy. U měkčích typů linolea je krok téměř neslyšitelný.

Nevýhody linolea

Měkkost linolea je pro běžné používání skutečně velkým pozitivem. Nevýhodou však je jeho poměrně malá odolnost vůči ostrým předmětům. Nože, střepy, podpatky, zkrátka veškeré předměty, které mají nějakou ostřejší hranu, jsou pro krásný vzhled linolea nebezpečné. Velice snadno mohou linoleum proříznout. Takovéto poničení bohužel pak již nelze nijak odstranit. Vlastníte-li linoleum, buďte proto při manipulaci s ostrými předměty maximálně opatrní.

Linoleum v domácnosti

V moderním interiéru, kde je kladen důraz zejména na přírodní materiály, si i linoleum dokáže najít své místo. Je to dáno širokou škálou možných variant a provedení. Požadujete do své domácnosti lesklou podlahovou krytinu, která bude ladit s lesklým provedením ostatního vybavení? Preferujete matnou podlahu, která zvláště v kuchyni nebude oslňovat a vytvářet nepříjemné odlesky? Ať tak či tak, v každém případě si z nabídky linolea vyberete.

Pozitivem linolea je jeho cena

Velkým pozitivem linolea coby podlahové krytiny je bezesporu jeho cena. V porovnání s ostatními typy podlah, lze za velice příznivou cenu pořídit dobrou a kvalitní podlahovou krytinu do celého bytu, která vydrží velice dlouho.

ab
ab
ab
ab
ab