Kategorie

Levné a kvalitní bydlení III

Brněnský atelier ARCHTEAM patří v současné době k předním tvůrcům levného a kvalitního bydlení. Podívejme se na jeden dům této dílny.

Celkový pohled na dům v Mořině u Karlštejna
O kvalitě atelieru ARCHTEAM vypovídá nejprestižnější architektonické ocenění v rámci České republiky – Cena Grand Prix Obce architektů. Nedávno zveřejněné výsledky soutěže Nový domov 2005 o nejlepší rodinný dům za uplynulý rok opět prokázaly důvtip a preciznost jejich realizací. Domu v Mořině u Karlštejna se dostalo nejvyššího ocenění. Dům v Mořině u Karlštejna Architekti jej vytvořili pro mladou rodinu bydlící v bytě na pražském Barrandově. Stavebník nejprve váhal s oslovením architektů. Měl obavy, že s prostředky, které měl k dispozici, nebude atelier ochoten pracovat. Opak byl pravdou… Dům je založen na vzdušné, výborně prosvětlené dispozici. Interiér velkými otvory plynule přechází do zahrady. Přízemní patro je tvořeno.jedním velkým obývacím prostorem s kuchyňským koutem. Ten se dá v letních měsících zvětšit o plochu venkovní terasy. Po dřevěném schodišti vystoupáme do patra. Vzhledem k tomu, že dům obývá tříčlenná rodina, nacházíme zde ložnici rodičů a jen jeden velký dětský pokoj. Ten je však v případě dalšího růstu rodiny možno pomocí jednoduché stavební úpravy osově rozdělit na dva menší. Konstrukce domu je řešena formou dřevěných zateplených panelů. Celková tloušťka obvodové nosné stěny je pouhých 17 cm plus 13 cm vnější obklad. Je použit sendvič  OSB desky – tepelná izolace – OSB desky – vnější pobití dřevem na latích. Vyhovující tloušťka izolačního materiálu v kombinaci s velkými okny na jih mají ve svém důsledku příznivý vliv na spotřebu energií spojených s vytápěním objektu. Celkové roční náklady na otop činí jen 8000 korun. OSB desky jsou použity v interiéru pouze lakované bez dalších povrchových úprav, takže podtrhují lehkost a celkový dojem dřevostavby. Jednoduchost řešení domu se projevila i v nezvykle krátké realizaci. Od prvního kopu do země do nastěhování rodiny uběhlo necelých šest měsíců. Zajímavé také je, že celá výstavba proběhla mimo stavební sezónu v zimním období. Nízké pořizovací i provozní náklady, jednoduchost a flexibilita interiéru a v neposlední řadě použití tradičních stavebních materiálů představuje dům v Mořině u Karlštejna jako jeden z učebnicových příkladů bydlení dostupného širokému okruhu lidí.

Pohled do interiéru – dům je prostorný a světlý
Autor návrhu domu: ARCHTEAM, www.archteam.cz Realizace: 2005 Náklady: 1 400 000 CZK Užitná plocha: 94 m2 Zastavěná plocha: 53 m2
ab
ab
ab
ab
ab