Kategorie

Levné a kvalitní bydlení II

Postavit si dům je jistě snem mnoha rodin. Častou překážkou jeho realizace je obvykle nedostatek finančních prostředků. Je však tato překážka tak nepřekonatelná?

Rodinný dům v Mořině u Karlštejna, cena 1 400 000 Kč. Zdroj: ARCHTEAM
Vytvořme si model průměrné, mladé, české rodiny, toužící po vlastním bydlení. Jistou částku má naspořeno, zbytek potřebných peněz nejspíše vyřeší formou půjčky. Konečná suma se pohybuje kolem 1 500 000 korun. Sen o vlastním domě jde z domnělého nedostatku financí stranou a začíná boj s nabídkami realitních kanceláří. Výsledkem je byt 2 až 3 + 1. Kvalita vybraného příbytku se odvíjí od zvolené lokality. Rodina se zabydlí a v iluzi lepších zítřků nechá své ratolesti vyrůstat uprostřed depresivního panelákového sídliště. Já však pokládám otázku: Proč? Rodiče určitě nahlédli do pestrobarevných katalogů rodinných domů, jež nabízí snad každá trafika. Jakoby nad všemi cenami nabízených stavení viselo heslo „Za půldruhého milionu žádný dům nepostavíš!“. Vyhodit 200 korun za pochybný plátek přijde většině lidí normální –bezplatná návštěva architekta nikoliv. Přitom právě tato konzultace může být klíčovou cestou k uskutečnění kýženého snu – vlastního domu. Dnešní stavební systémy spojené s umem odborníka dokáží „vykouzlit“ dům nepřesahující daný rozpočet, v našem případě 1,5 milionu korun. Především však bude přesně reagovat na požadavky stavebníka. Bude řešen ve vztahu k okolí a bude mít svou vlastní tvář. Co vlastně znamená dobrý dům? Existuje několik obecných zásad, jak by měl být řešen. V následujících řádcích se je vám pokusím přiblížit. Představte si, že jste poprvé v cizím domě, sáhnete na kliku, otevřete dveře a namísto očekávaného obývací pokoje vkročíte do místnosti WC. Chyba není ve vás, nýbrž ve špatně čitelné dispozici domu. Jednoduchost a vzájemné navazování jednotlivých prostor tak, jak člověk očekává, je hlavní devízou kvalitního návrhu. Co se týče kuchyně, v poslední době je trendem její umístění v rámci obývacího pokoje a jídelny. Tím i v menším stavení vznikne příjemně velký a vzdušný centrální prostor. Jsou-li navíc tyto místností rozděleny, žena pracující v kuchyni je odříznuta od zbytku rodiny. To mi v dnešní hektické době přijde dost nesmyslné. Vztah domu ke světovým stranám – obytné pokoje by měly být v co největší míře orientovány na jih. Zajistíme tak výborné prohřátí místností sluncem, a tím podstatnou úsporu energie v zimních měsících. Na sever je vhodné umístit hygienické a technické zázemí domu, také komunikační prostory. Tím jsou myšlena především schodiště a chodby. Právě chodby by měly být co nejkratší a zabírat co nejméně prostoru v domě. Jednoduše platí – čím kratší chodba, tím větší pokoje… Toto je tedy shrnutí a vysvětlení těch nejdůležitějších pravidel kvalitního návrhu rodinného domu. Dále vám budu postupně představovat jednotlivé příklady realizací s rozpočtem do 2 milionů korun od tuzemských architektonických kanceláří. Začneme rodinným domem, jež stojí v Mořině u Karlštejna od atelieru Archteam, který vyhrál nedávno vyhlášenou soutěž Nový domov 2005.

Řadové rodinné domy, cena 1 400 000 Kč. Z obou obrázků je vidět, co se dá za stejné peníze postavit. Na jedné straně originální, samostatně stojící, prostorově luxusní dům, na straně druhé nevkusný, nezajímavý a často i neobyvatelný řadový paskvil.
Zdroj: Archiv autora
ab
ab
ab
ab
ab