Kategorie

Levné a kvalitní bydlení

Když v roce 1989 spadla železná opona a otevřely se hranice, lidé začali zjišťovat, že žijí v šedé, bezbarvé zemi s bytovou politikou založenou na často nekvalitních panelových sídlištích.

Jeden z negativních příkladů domů nerespektující okolí. Největší okna jsou navíc orientována na sever. Zdroj: Archiv autora
Dokážu si představit tehdejší okouzlení „malebnými“ satelitními městečky někde na perifériích rakouských velkoměst… Porevoluční doba znamenala pro spoustu lidí relativně rychlé zbohatnutí a možnost stavby vlastního domu. Začala tedy brzy podobná sídliště vyrůstat i u nás. Dnešní situace je taková, že téměř každé větší město má své, často ne jedno, satelitní městečko. Položme si však otázku, zda se skutečně podstatně změnila kvalita bydlení. Pokusím se nastínit některá z úskalí tzv. katalogových rodinných domů, jež plní ona sídliště příměstských periférií, protože principy a následné příklady moderního, levného a hlavně kvalitního bydlení vám přiblížím v následujících textech.

Výběr vhodného domu

Když se zamyslíme nad tím, jak má dům vypadat, vycházíme z potřeb stavebníka, tj. počet a druh pokojů, jejich velikost atd. Co je však neméně důležité, je vztah objektu k pozemku. Známé jsou případy, kdy je na atraktivní pozemek s nádherným, navíc jižním výhledem umístěn dům s malými okénky a balkónem na sever, s průzorem přímo do sousedovy ložnice… A proč? Protože si tenhle dům stavebník vybral v katalogu, aniž by uvažoval o tom, co se dá z jeho parcely vytěžit. Je nasnadě otázka, proč by měl člověk zabývající se například prodejem aut přemýšlet nad tím, kam orientovat obývací pokoj nebo ložnici… Tohle je přece práce pro architekty. Ale v tom je právě problém. Velká část domů, jimiž se plní stránky komerčních katalogů, ruku architekta nikdy nevidělo. Je to velice smutná bilance, protože je jen otázkou času, kdy si majitel domu sám uvědomí, jaké problémy a vady jeho rozkošný dům má. Ať to je špatně řešená dispozice, konstrukční vady či kvalita celkového provedení stavby. Ač se to zdá pro mnohé k neuvěření, současní architekti nemají tendenci stavět jen obrovské rezidentní vily. Kvalitní architektonické ateliéry jsou schopny pracovat téměř s jakýmkoli rozpočtem.

Příklad levnějšího a nesrovnatelně kvalitnějšího návrhu rodinného domu. Zdroj: ARCHTEAM
ab
ab
ab
ab
ab