Kategorie

Letošní Lubetkinovu cenu získal projekt železniční stanice

Dne 22. června 2007 byly v Londýně předány letošní ceny RIBA, které uděluje Královský institut britské architektury. Uznání se dočkalo 14 staveb ve Velké Británii a 13 v dalších zemích Evropské unie.
Z evropských realizací byl oceněn projekt hudební síně Casa da Música od holandského architekta Rema Koolhaase , dále muzeum literatury Literaturhaus, kterého autorem je britský architekt David Chipperfield nebo přestavba drážďanského nádraží od britského architekta Normana Fostera.

Lubetkinova cena

Třešničkou na dortu bylo udělení Lubetkinovy ceny. Tu získal projekt železniční stanice Southern Cross v australském Melbourne od britského architekta Nicholase Thomase Grimshawa. Další dvě ceny putovaly k Davidu Chipperfieldu za knihovnu Des Moines a Normanu Fosterovi za newyorský mrakodrap Hearst Tower.

Co je Lubetkinova cena?

Její název nese jméno  gruzínského architekta Bertholda Lubetkina, který ve 30. letech minulého století založil v Londýně vlivnou architektonickou společnost Tecton. Cena je udělována výjimečným stavbám realizovaným mimo Evropu některým ze členů RIBA. Stavba je vybírána z finalistů RIBA International Awards, které pak osobně navštíví porota složená z architektů a laiků.
ab
ab
ab
ab
ab