Kategorie

Letní kuchyně pod širým nebem

Letní kuchyně pod širým nebem
Venku chutná v létě nejlíp. Uznejte sami: když si představíte, jak se budete v letních vedrech potit u sporáku, přejde vás chuť i na chleba s máslem. Řešení? Zřiďte si provizorní kuchyni venku!
Pro kuchyni je nejvýhodnější vybrat prostor navazující na obytnou část s výhledem do zahrady, nejlépe v zastíněném závětří. Ideálním řešením je návaznost na již postavený zahradní krb nebo udírnu. I nevyužitá stodola splní svůj účel, stěny jsou hotovy a pak zbývá jen položit vhodnou podlahu. Přírodní vzhled zahradní kuchyně vyzdvihnou materiály, které venkovnímu kuchtění sluší: dřevo, pálené cihly a hrubý vápenný štuk.

Kámen a výsadba vytvoří přírodní prostředí, kde je radost odpočívat i stolovat

Kuchyň praktická

Se zařizováním kuchyně začněte právě od podlahy. Na udusanou zem nebo prkna raději zapomeňte. Povrch podlahy nesmí klouzat (počítejte, že občas zaprší), údržba by měla být snadná a chůze pohodlná; víte že v kuchyni bolí nohy nejvíc.  Vhodným materiálem je režná dlažba s protiskluzovou úpravou. Barevnost by měla být přizpůsobena okolní dlažbě.
Co patří k létu ze všeho nejvíc? Přece jídlo! Čerstvé, zprudka opečené maso, svěží ovocné a zeleninové saláty, barevné dezerty a hlavně spousta nových, exotických chuťových zážitků, které objevíte na cestách. Už brzy vám začneme přinášet prověřené letní recepty, na které se budou zbíhat sliny!

Kuchyň stylu „vše po ruce“

Prostorové řešení je největším oříškem. Uspořádání podřiďte vaším zvyklostem, abyste se v zahradní kuchyni cítili opravdu jako doma. Běžně je kuchyň vybavena sporákem a mikrovlnkou, proč si nedopřát i tady všední luxus. Svoji romantiku mají sporáky na dřevo a tady záleží jen na tom, jestli máte dostatečný zdroj topiva a chuť přikládat. Vítaným doplňkem pro zpestření kulinářských zážitků je krb s grilem, případně udírna. Zdroj pitné vody rozhodně nesmí chybět, ale dá se provizorně vyřešit kanystry či barelem s kohoutkem. Jestli máte v úmyslu kuchtit i večer, používat mixér nebo robota (nebo dokonce chladničku) nezapomeňte na přívod elektřiny a bezpečnou zásuvku s krytem. Kuchyňský odpad ukládejte do kryté nádoby, dotěrný hmyz není v kuchyni vítán.

Když na letní kuchyň nenajdeme místo, svůj účel splní dřevěný altán. Většinu zařízení je třeba na zimu uskladnit jinde

Posaďte se u nás a dobrou chuť

Nábytek letní kuchyně by měl ladit s celkovým stylem domu i zahrady. Velmi vhodný je nábytek z teakového nebo dubového dřeva, modřínu nebo oblíbeného ratanu. Přírodní textilie jako je len a bavlna doplní interiér letní kuchyně. Drobné dekorace vybíráme citlivě: režnou keramiku, plátěné sáčky z bylinkami a sušené kytice ve váze nebo zavěšené příjemné prostředí doladí k dokonalosti.
ab
ab
ab
ab
ab