Kategorie

Letní inspirace pro dětský pokoj

Děti většinou nevnímají změny pozitivně, nicméně výzdobu svého pokoje nikdy nezavrhnou. Začátek letních prázdnin by tak mohl být inspirací pro novou dekoraci a doplňky všech dětských útočišť.
 

Začněte od podlahy

Podlahu děti „obsazují“ nejčastěji, při hraní na ní sedí nebo dokonce leží. Měla by být proto vybavena alespoň kusovým kobercem, který může být ve tvaru květin nebo se vzory plachetnic a parníků. Vtipně bude vypadat i modrý koberec či předložky s motivem delfínů nebo jiných mořských živočichů. Kusový koberec může například nést motiv plachetnic. Podlaze, kde díky podlahovému vytápění koberec být nemusí, bude slušet seskupení letních květů a motýlů vystříhané ze samolepící barevné fólie. Fólie se dá z podlahy kdykoliv sloupnout a opět použít na stejné nebo jiné místo (například při vytírání by se fólie měla odstranit). Na tmavou podlahu se bude hodit žluté květenství obklopené bílými motýly – některé květy přitom ponechte menší nebo nerozvité.

Na co si v dětském pokoji sednout nebo lehnout?

Když děti opustí podlahu a budou se chtít pohodlně usadit nebo si jinak odpočinout od namáhavého hraní, je čas na měkký sedací vak nebo houpací síť. Obojí získá prázdninový nádech připevněním letních dekorů. Houpací síť ale žádné doplňky nepotřebuje, ona sama je symbolem léta. Menší síť můžete rovněž využít jako rafinované úložiště plyšáků a umístit ji třeba do volného rohu pokoje. Máloco dodá dětskému pokoji letní atmosféru tak, jako houpací síť nebo závěsné křeslo.

Malířský nátěr, nebo tapeta?

V zahraničí, ale už i v České republice se rozmohlo malování filmových, pohádkových nebo jiných postav a motivů na zdi dětských pokojů. Podobné malby mohou být přes celý pokoj a vytvářet tak ucelený příběh, jindy jsou pouze na protilehlých stranách či na stropě. Ačkoliv je takový nátěr téměř uměleckým dílem a dětem by se jistě líbil, je i poměrně drahý, pokud se má udělat profesionálně. Chcete-li zůstat při zemi a věnovat se spíše detailům, zaměřte se na samolepící tapety či fólie. Stěny dětského pokoje může zdobit například mořská hlubina. Tapety není třeba lepit po celé ploše zdi, pěkně vyniknou jen úzké pruhy, které budou po celém obvodu pokoje, a sice v jedné výšce. Z fólií můžete vystříhat různé vzory, nebo je můžete koupit již hotové. Podobu mohou mít jakoukoli, od květinových motivů a zvířátek po samolepky ve stylu Tarzana nebo pirátských lodí. Fólie i samolepky můžete nalepit i na skleněné části nábytku.

Bez čeho se dětský pokoj neobejde?

V žádném dětském pokoji by neměly chybět okenní žaluzie, rolety, záclony nebo závěsy. I když máte jistotu, že do pokoje není vidět, pro klidnou dušičku vašeho dítěte jakoukoliv okenní zástěnu zavěste. Na trhu lze zakoupit rolety s dětskými i jinými motivy, rovněž i závěsy, které mohou být dlouhé nebo kraťoučké. Opět vybírejte podle vkusu dítěte nebo již použitých dekorací. Okenní výzdoba pro malé Tarzany. Jestliže jste nechali vymalovat strop, který připomíná letní nebe, místo obyčejného světla sežeňte osvětlení ve tvaru slunce. Ke stropu můžete zavěsit i další doplňky, jako je například kolotoč pilných včeliček i s úlem nebo motýlů, a jste-li zruční, vytvořte závěsnou zvonkohru z perleťových úlomků. Kdo si na výrobu netroufá, může ji koupit například ve skleněném provedení. Vhodnou letní výzdobou pro menší bude kolotoč se včelami. Mezi další „nezbytné“ drobnosti patří i sponky na záclony ve tvaru včeliček, doplňky na pracovní stůl, ložní povlečení stejného vzoru a pro starší velká samolepka palmy, surfového prkna, zrcadlo s delfíny či ve tvaru motýla nebo lodní kormidlo.

ab
ab
ab
ab
ab