Současné trendy směřují opět k přírodním materiálům, ať už v oblasti bytového textilu nebo oděvnictví. Zvýšenému zájmu se těší také textílie ze lnu.
Len patří společně s bavlnou a vlnou k nejstarším textilním surovinám. Svědčí o tom nálezy v egyptských pyramidách – hrobkách tehdejších faraónů, které pocházejí z doby až 3 600 let před naším letopočtem. Dlouhými pásy jemné lněné tkaniny byly omotány mumie zemřelých panovníků.
Len setý je drobná, modře nebo bíle kvetoucí rostlina
Pěstování a využití lnu
Len se pěstuje nejen u nás , ale i v řadě evropských zemí, např. v Polsku, Bělorusku, na Ukrajině nebo ve Francii. Nejlépe se mu daří v podhorských oblastech, kde má dostatek srážek. Objevuje se také jako letnička v okrasných zahradách.
Rostlina lnu je jednoletá. Vegetační doba je zhruba 90 dnů, dorůstá do výšky jednoho metu. Pryč jsou již doby, kdy se len sklízel ručním trháním, v současné době je sklizeň mechanizována a v jedné operaci se stonky lnu vytrhávají i odsemeňují. Lýko ze stonku se používá pro textilní účely, rozlámaný dřevnatý stonek, takzvané pazdeří, se původně přidávalo do cihel – vepřovic, později se lisovalo s pojivem na pazdero desky pro stavební a nábytkářský průmysl. Semínka se využívají k výrobě oleje, setkáte se s nimi i v obchodech se zdravou výživou a v lidovém léčitelství (proti kašli, zánětům hrdla i jako projímadlo), vědci zjistili, že konzumace lněného semínka má blahodárný vliv při léčení zhoubných nádorů. Z drobné, modře nebo bíle kvetoucí rostlinky lnu se zkrátka spotřebovává téměř vše.
Len má široké využití. Lněných vláken se využívá také při výrobě krajek
Jak vzniká lněné vlákno?
Samotná procedura výroby lněného vlákna není jednoduchá. Svazky vláken jsou uloženy ve stonku a získávají se složitou mechanickou i mikrobiologickou cestou. Nejdříve je nutno len orosit, při procesu rosení a máčení působí na dřevinu hnilobné mikroorganismy, které rozrušují rostlinné vazby mezi vlákny a dřevinou. Podstatou lněného vlákna je celulóza (80%), dále je v něm obsažen lignin, tuk, vosky a pektiny. Barva lnu je přírodní, od světle plavé až po sytější odstíny zelené, hnědé a šedé.
Vlastnosti lnu
Len má přirozený lesk, vyniká vysokou pevností a schopností přijímat vlhkost. Lněná vlákna mohou přijmout až 30% vody a přitom nejsou na omak mokrá. Lněná vlákna působí na omak chladivě. Tyto vlastnosti předurčují len jako výchozí materiál pro letní, chladivé ošacení nebo jako vynikající materiál pro domácí textil, jako jsou utěrky, ubrusy, prostírání, ručníky, ale i závěsy a ložní povlečení (výborné pro alergiky).
Tepelná odolnost lnu je vyšší než u bavlny- len snáší i teploty přes 200°C. Lněné látky můžeme bezpečně vyvařovat. Tepelné odolnosti lnu a jeho schopnosti vést teplo se využívá při žehlení, kdy lněné tkaniny slouží jako žehlicí prostěrky. Lněné materiály mají dlouhou životnost, vlákno stárne velmi pomalu, delším působením slunečního světla však ztrácí postupně svoji pevnost.
Nevýhodou lněných textilií je mačkavost, tu však lze potlačit moderními chemickými úpravami.
Jemně vyšívané lněné prostírání působí jako balzám na duši
Lněné materiály opět v módě
Dvacáté století signalizovalo nástup umělých vláken, která se postupem času stále zdokonalovala. Současný chemický průmysl dokáže vytvořit vlákna „třetí generace“, která vypadají jako přírodní, ale přitom mají přednosti vláken chemických. Tato umělá vlákna se také nazývají „inteligentní“ nebo také „high tech“.
Přes to všechno se najde mnoho milovníků skutečně přírodních materiálů a lněné vlákno zůstává nadále v popředí jejich zájmu. Na dotek jsou výrobky z něj člověku velmi příjemné, poskytují mu pocit osobní jistoty, tak potřebný v současné hektické a stresující době. Všeobecný trend k přirozenosti, jednoduchosti, ekologii a návratu k přírodě se promítá i do domácího a bytového textilu. Lněné prostírání, ubrusy, utěrky, povlečení, ručníky, koupací soupravy, závěsy, ... jsou milými a vyhledávanými společníky. Barevnost současných lněných materiálů je velmi často ponechána v původní podobě, preferuje se bílá, béžová, hnědá a šedá, není však problém materiál jakkoli dobarvit.
Textílie ze lnu mají nejčastějí přírodní odstíny, není problém je ale jakkoliv dobarvit