Kategorie

Lednice

Jistě se každému z nás za život přihodilo nebo přihodí, že se bude muset postarat o výběr a koupi lednice, této bezpodmínečně nutné součásti naší domácnosti.
Nejprve je potřeba se zamyslet nad základními kritérii, kterými jsou objem, rozdělení mezi chladničku a mrazničku a spotřeba energie.

Pro větší rodiny se hodí více dvoudvéřová lednice, v chladničce by mělo být pro každého člena domácnosti místo o objemu 50 až 70 litrů

Na velikosti záleží

Objem by se měl řídit samozřejmě množstvím potravin, které hodláme uchovávat, což závisí na počtu osob v domácnosti. Je obecným pravidlem, že na 1 osobu je zapotřebí 50–70 l místa v chladničce. Pokud jde o rozdělení mezi chladničku a mrazničku, pak pro malou domácnost je dostačující jednodvéřová lednice s malou mrazničkou zabudovanou uvnitř, kdežto pro větší rodiny se doporučují ledničky dvoudvéřové.

Máme-li v úmyslu zmrazovat více potravin, je vhodná lednice s větším mrazákem umístěným dole – přístup do chladničky je pohodlnější

Kdo bude koho živit?

Spotřebu energie snadno zjistíme podle energetické třídy stanovené výrobcem. Tato stupnice začíná u hodnoty A+ a končí u E. Nejúspornější je samozřejmě symbol A. Dnešní lednice jsou však již mnohem chytřejší, jejich funkcí tudíž není pouze uchovat potraviny čerstvé, ale poskytovat i další nadstandardní služby. Od toho se však také odvíjí jejich cena, která se pohybuje v rozmezí cca 4 500–90 000 Kč. Malý přehled a srovnání poskytne následující tabulka, která je zaměřena na kombinované rodinné lednice, které jsou cenově dostupné široké veřejnosti.

ab
ab
ab
ab
ab