Kategorie

L-karnitin, kofein, zelený čaj a další spalovače tuků

Mezi námi Čechy pobíhá obrovský počet lidí, kteří trpí nadváhou nebo obezitou. Čísla mluví za vše. Téměř polovina Čechů má s váhou problémy. Ti více snaživí již na sobě pracují v posilovnách, na aerobiku, spiningu, či jiných aerobních sportech. Pojďme si uvést některé přípravky, které vaše snažení při úbytku tuku podpoří.
 

 Kofein

 
Možná se divíte, proč na prvním místě zmiňuji právě kofein. Důvod je jednoduchý. Je to nejdostupnější spalovač, který může existovat. Kávu má téměř každý doma, tak proč toho nevyužít.
 

Jak fuguje?

 
Kofein funguje takovým způsobem, že se naváže na tukové buňky a podporuje jejich rozklad. Lipolýza (rozklad tuku) je proces, kdy je tuk z buněk přepravován přes krevní řečiště do svalů, kde poslouží jako zdroj energie pro pracující sval. To samozřejmě znamená, že budete muset vyrazit cvičit a hýbat se. U televize s oslazenou kávou se šlehačkou hubnout nebudete. Dávkujte 200-400 mg kofeinu ráno a pak stejnou dávku 30-60minut před tréninkem.
 

Zelený čaj

 
Zelený čaj je další z běžně dostupných přípravků, které vám ke kýženým výsledkům v podobě štíhlé postavy pomůže. Zelený čaj, obsahuje katechiny, konkrétně epigalokatechingalát (EGCG), který brzdí aktivitu enzymu rozkládající norepinefrin – nervový přenašeč, který je součástí metabolismu a spalování tuků. Když se podaří zastavit rozpad norepinefrinu, udržíte si metabolismus a spalování tuků ve vyšších obrátkách.
 

Dávkování

 
Pro silnější účinek používejte výtažek ze zeleného čaje. Obsah EGCG v dávce by se měl pohybovat od 500 -1000 mg opět ráno a hodinu před tréninkem. V obou případech, tedy jak u kofeinu, tak zeleného čaje si dejte pozor na odpolední dávky, abyste neměli problém se spaním.
 

L-karnitin

 
L-karnitin je  asi nejznámější a nejprodávanější přípravek na hubnutí. Není se čemu divit, vždyť při správném jídelníčku, tréninku a suplementaci karnitinem jsou výsledky dobře znatelné. L-karnitin je látka aminokyselinové povahy. L-karnitin pomáhá transportovat mastné kyseliny do buněk, konkrétně k mitochondriím, kde se přeměňují na energii při látkovém metabolismu buněk. Užívejte nejlépe v tekuté formě 45 minut před tréninkem a ráno nalačno a poslední dávku s posledním jídlem večer v koncentraci 1000-2000 mg.
 

Tukem proti tukům

 
Existují tuky, které zamezují jejich dalšímu ukládání a podporují spalování tuků. Jedná se o MCT tuky tuk rybí.

MCT tuky

 
MCT tuky jsou triglyceridy se středním řetězcem. Od klasických tuků se liší tím, že mají jednodušší strukturu a proto je naše tělo využije rychle jako zdroj energie, aniž by se ukládaly do tukových zásob. MTC tuky, zvyšují tvorbu tepla a tím tedy zvyšují hodnotu bazálního metabolismu. Jsou koncentrovaným a dobře využitelným zdrojem energie a co víc, dokáží chránit svalovou hmotu před rozpadem. Dávky MTC tuků se musí pomalu zvyšovat, aby si na ně tělo zvyklo, jinak hrozí průjmy.
 

Rybí tuk

 
I když při vyslovení těchto slov se většinou lidem vybaví nechutná chuť rybího tuku z dětství, jsou omega-3 nenasycené mastné kyseliny v něm obsažené - eicosapentaenová (EPA) a docosapentaenová (DHA) unikátní tím, že zrychlují spalování tuků tak, že ho přeměňují na prostaglandiny, což jsou látky, které opět zvyšují tvorbu tělesného tepla, čili zvyšují metabolismus. Dalším faktem, je, že omega-3 mastné kyseliny zabraňují uskladňování tuků ze stravy do podkožních zásob. Rybí tuk užívejte vždy s jídlem 2-3 krát denně v dávkách 1-3 gramy.
 

Další účinné spalovače

 
Zde uvádíme další lipotropika, které urychlují odbourávání tuků. Lecitin – udržuje tuk v pohybu v krevním řečišti a po malých částech je spalován. Cholininositol, zamezují usazování tuku v játrech. Inozin – stimulátor, který zlepšuje vytrvalost a spalování tuků. Dále jen ve zkratce koenzym Q 10, chromium picolinate a jiné látky obsahující chróm, kyselina listová, betain, kyselina pantotenová, niacin, arginin, ornitin, lysin.
 

Malá rada na závěr

 
Ze všeho nejdůležitější při hubnutí je minimálně 30 minutový aerobní trénink s udržením správné tepové frekvence okolo 120 – 140 tepů za minutu, nejlépe nalačno, nebo po posilovacím tréninku s činkami, kdy tělo nemá žádné rezervní zásoby glykogenu a primárně si bere energii právě z tuků.
Foto: www.freefoto.com
ab
ab
ab
ab
ab