Kategorie

Květiny promění naše bydlení

Květiny patří mezi neodmyslitelné součásti našeho života a činí ho krásnějším.
Ač se to možná nezdá, pěstujeme rostliny v bytech již po mnoho století. Už nizozemští malíři se shlédli v kráse květin. Pěstování pokojových rostlin však pochází původně ze Skandinávie, kde se odedávna umísťovaly květiny v domě, aby se tak zmírnily pustotu dlouhé zimy. Ve třicátých letech se květiny staly mnohdy jediným dekoračním prvkem strohého funkcionalismu. Pevnou součástí moderního ztvárnění prostoru se květiny staly až po druhé světové válce.

Máme-li dostatek prostoru, můžeme si doma vytvořit „květinový kout“

Jakou květinu zvolit?

Nekonečná různorodost velikostí, tvarů, struktur a škála barev od intenzivních, zářivých až po tlumené tóny nám nabízí netušené možnosti, na druhou stranu nás však může omezovat. Je tedy třeba při výběru rostlin brát tyto vlastnosti v úvahu. Výběr rostlin závisí také na způsobu, jak je byt zařízen, protože dnes existuje mnoho stylů. Výběr květin pochopitelně závisí nejen na osobním vkusu a současných trendech, ale i na praktických faktorech, jako jsou denní a noční teploty, světelné poměry, průvan, způsob vytápění, děti a domácí zvířata a v neposlední řadě také na prostoru, který máme k dispozici. Určitě není dobré tyto faktory podceňovat, protože květina umístěná do nevhodného prostoru nebude prospívat a pravděpodobně dříve nebo později uhyne.
Tipy, jak pěstovat pět nejoblíbenějších květin Juka (Yucca elephantipes) – hodně světla, v létě zalévat 2× týdně, v zimě 1× za 10 dní, nemají rády přílišné teplo Dracena (Dracaena) – hodně světla, v létě zalévat 1–2× týdně, v zimě 1× za 7 dní, mají rády vysokou teplotu Fíkovník (Ficus benjamina) – hodně světla, v létě zalévat 1–2× týdně, v zimě 1× za cca 10 dní, nesnáší přemokření, na teplotu není náročný Filodendron (Philodendron scandens) – polostín, zalévat 2× týdně v létě, 1× týdně nebo méně v zimě, na teplotu není náročný Ledviník ztepilý (Nephrolepis exaltata) – stín nebo polostín, udržovat neustále vlhké, na teplotu není náročný

Umístění květin je umění

Aranžování, vytváření skupin květin a jejich rozmístění v interiéru je určitým druhem umění. Jelikož významnou úlohu sehrává osobní vkus, neexistují v této oblasti žádná obecně platná pravidla. Je však dobré stanovit určité zásady, čeho je třeba si všímat a čemu je dobré se vyhnout. Nejdůležitější je mít vždy na paměti, že každé aranžmá musí být v harmonii se svým okolím. Důležitý je nejen vzhled rostliny, ale i nádoba, v níž je, její pozadí, celkový prostor a nábytek, který ho obklopuje. Bohužel, někteří z nás tohle všechno podceňují a přesadí květiny do naprosto nevhodných nádob. Jistě je to mnohdy finančně náročnější, ale pokud máme hlouběji do kapsy, můžeme koupit zcela obyčejné hliněné květináče, které jsou stále velmi levné a přesto nemusí narušit celkový dojem. Kromě toho si tyto květináče můžeme pomalovat „vodovkama“ našich dětí a následně přestříkat matným lakem. A nemusíme se bát, když nejsme zrovna výtvarně nadaní. Někdy stačí jen pár tahů beze strachu a umělecké dílo je na světě.

Starý hrnek můžeme použít jako květináč a vhodně jej doplnit několika kamínky položenými vedle nádoby

Nepodceňujte výběr květináče

Je však důležité, aby jednotlivé květinové nádoby byly mezi sebou sladěné, buď barevně, nebo materiálem. Při výběru nádob se vždy snažme brát zřetel na prostor, kam nádobu s květinou umístíme. Hliněné nádoby jsou určitě vhodné do interiérů ve venkovském, provensálském, ale i tradičním stylu. Určitě jsou zcela nevhodné do high-tech stylu a dalších „průmyslově“ laděných interiérů, kam se hodí spíše nádoby jednoduchých tvarů, barev i materiálů.
ab
ab
ab
ab
ab