Kategorie

Kvalitní přikrývka vám pomůže přečkat zimní měsíce

Dobrý spánek závisí nejenom na dobře zvolené posteli a matraci, ale také na kvalitní přikrývce a polštáři. Chcete uléhat i vstávat s radostí? Jak jednoduše na to? Přinášíme Vám několik praktických rad.
 

Kvalitní přikrývka je základem dobrého spánku

Pokud se chcete do postele skutečně těšit, je důležité, abyste se v ní dobře cítili. První věcí, kterou byste měli řešit, je výběr nejvhodnější přikrývky a polštáře. Přikrývky se liší jak typem své náplně, tak materiálem, ze kterého je ušitý povlak. Vybrat si můžete hned z několika druhů přikrývek – rozdíl je především v kvalitě a množství výplně, což přímo ovlivňuje hřejivost přikrývky. Moderní přikrývky se vyznačují užitím dutého vlákna. Tvar, položení a množství těchto vláken pak přímo ovlivňuje hřejivost přikrývky. Vybrat si tak můžete z letní a zimní varianty.
 
Důležitý je také povlakový materiál. Výrobci vycházejí vstříc potřebám všech zákazníků. Pro povlakové materiály je používána zejména bavlna, příp. v kombinaci s polyesterem. Na zvoleném materiálu závisí možnost praní přikrývky. Bavlněné přikrývky, které lze prát při vysokých teplotách, jsou vhodné zejména pro alergiky. Ti, kteří upřednostňují jemné materiály, si vyberou ze široké nabídky přikrývek s povlakem z polyesterového mikrovlákna.

Peří je peří, aneb není nad přírodní produkty

Pokud nedáte dopustit na klasické péřové přikrývky, jistě neuděláte chybu. Přikrývky plněné husím peřím patří ke stálicím na trhu a řadí se k těm nejkvalitnějším. Peří má navíc výborné vlastnosti – je vzdušné, lehké, trvanlivé, zdravotně nezávadné a především skvěle hřeje. Pro udržení dobrých vlastností péřové přikrývky je však třeba dodržovat pár základních pravidel: přikrývku je nutné vždy ráno dobře natřepat, nikoliv však klepat a vysávat. Péřovou přikrývku byste měli dobře větrat, a to aniž by byla vystavena přímému slunci. Pokud se o svou peřinu budete opravdu dobře starat, skvěle se vám odvděčí.
Dalším přírodním produktem, který je používán k výrobě přikrývek, je ovčí vlna. Vlněné přikrývky a polštáře jsou velice populární zejména pro svou vysokou hřejivost.

Dalším důležitým kritériem pro výběr vhodné přikrývky jsou její rozměry. Standardem jsou přikrývky o rozměrech 135 x 200 cm. Pokud jste však vyššího vzrůstu, jistě oceníte prodlouženou délku přikrývky až na 220 cm. U některých modelů výrobci nabízejí variantu na dvoulůžko a to v rozměru okolo 200 x 240 cm. Je jen na vás, zda jste ochotni se o svou peřinu podělit s partnerem, či nikoliv.

Chránič na matraci a polštář

Za zmínku stojí také matracové chrániče. Jedná se o prošívanou podložku, která se připevní na matraci pod prostěradlo pomocí všitých gum v rozích. Tato podložka vyrovná případné nerovnosti matrace. Jejím hlavním úkolem je ale ochrana matrace proti poškození a znečištění. Podílí se tak na prodloužení životnosti vaší matrace a na zajištění její hygieničnosti. Matracové chrániče jsou vhodné zejména pro osoby trpící inkontinencí.
 
Stejnou pozornost jako přikrývce byste měli věnovat také polštáři. Pokud nepoužíváte speciální zdravotní polštář, jistě Vás zaujme široká nabídka běžných polštářů. I zde platí, že byste měli zvážit, co vám nejlépe vyhovuje a jaké máte požadavky. Vybrat si pak můžete z mnoha variant náplní, povlaků a rozměrů. Velice praktická je varianta polštáře se zipem, který umožňuje regulovat množství náplně přesně podle vaši potřeb.

foto: www.thinkstockphotos.com

ab
ab
ab
ab
ab