Kategorie

Kusový, nebo celoplošný koberec?

Koberce malé či velké, z přírodních či umělých vláken, jednobarevné či pestré, ručně či sériově vyráběné – z takto bohaté nabídky máte možnost při koupi koberce vybírat. Nevíte jak na to? Svět bydlení má pro Vás pár tipů.
 

Koberce z nekonečné nabídky

Doby, kdy bývaly v obchodech k mání dva druhy koberce, a to ještě plné dva barevné odstíny téhož motivu, již dávno minuly. Dnes můžete mít, na co si vzpomenete; dokonce i to, co jste ani netušili, že mít můžete. Jak využít těchto nekonečných možností a zároveň se v dnešní nabídce koberců neztratit? Svět bydlení Vám poradí.

Koberec v interiéru: Z univerzální podlahové krytiny solitérem

Koberce, které dlouhá léta plnily roli běžné podlahové krytiny v domácnostech, byly nahrazeny moderními krytinami, jako jsou laminátové či dřevěné podlahy, linoleum, marmoleum a další. Tyto podlahové krytiny, pokud jsou kvalitně zpracované, již není nutné ukrývat pod koberec, jak bývalo zvykem. Naopak jsou chloubou celého interiéru a stávají se často předmětem velkých investic. I přes tento vývoj si koberce dokázaly zachovat svou pozici a nenahraditelné místo v interiéru. Je pravda, že velkoplošným kobercům v moderním interiéru odzvonilo, avšak jejich místo zaujaly kusové koberce menších rozměrů. Nejčastěji bývají tyto kusové koberce umisťovány pod výrazné kusy nábytku v domácnosti, jako je např. sedací souprava, jídelní stůl či postel. Velkým pozitivem tohoto trendu je snazší údržba podlahy než v případě velkoplošného koberce. I přes sebevětší snahu totiž není možné z velkého koberce odstranit veškeré nečistoty, nehledě na to, že právě koberce bývají rájem roztočů. Ani časté vysávání či tepování se nevyrovná tomu, když můžete podlahu vytřít a menší kusový koberec pořádně vyklepat.

Jak trefit ten pravý rozměr koberce

Pokud jde o velikost koberců, k mání jsou samozřejmě velkoplošné koberce přes celou místnost. Jejich užívání se však v poslední době omezilo většinou jen na kancelářské prostory či dětské pokoje. Naprostým trendem jsou kusové koberce všech velikostí a tvarů – kulaté, oválné, hranaté, … Můžete vymýšlet, zkoušet, kombinovat. Pokud pomineme estetický význam koberce jako interiérového doplňku, velikost koberce by měla vyhovovat zejména Vašim potřebám. Je to velice jednoduché. Koberec by měl pokrývat minimálně ta místa, kde stoupáte či chodíte bosí. Tedy např. kolem postele či před sedací soupravou. Nenahraditelné izolační vlastnosti koberce Vám v takových situacích zajistí dostatečný komfort.

Jaký materiál: Koberec z  vláken přírodních, nebo koberec z vláken umělých?

Materiály, ze kterých jsou koberce vyráběny, jsou v podstatě dvojího druhu. Jde o přírodní a umělá vlákna. Koberce z přírodních materiálů – zejména vlněné či bavlněné vynikají svými izolačními vlastnostmi, příjemně hřejí a jsou také příjemné na dotyk. Koberce vyrobené z umělých vláken jsou na druhou stranu velice odolné a stálobarevné. Záleží tedy, co preferujete a jaké máte požadavky.

Koberec? To je nekonečný prostor pro vaši fantazii

To, co činí koberce originálními oproti ostatním podlahovým krytinám je jejich neuvěřitelná variabilita. Ta je dána jak stylem vazby koberce, tak také jeho délkou a sílou použitého vlasu. Huňaté koberce s krátkým chlupem navozují představu měkounké zvířecí srsti, koberce s dlouhým slabým vlasem jakoby přestavovaly letní louku. Vše má vliv na výsledný vzhled koberce. Každý je jiný a každý se hodí do jiného interiéru. A co barvy koberců, motivy a styly?  Zdá se, že leccos již bylo vymyšleno. Můžete mít vše, na co si vzpomenete. Jednobarevný koberec k barevné sedačce či pestrobarevný koberec se zvířecím motivem do dětského pokoje. Již ve druhém obchodě, který při výběru koberce navštívíte, Vám zaručeně půjde hlava kolem. Abyste právě hlavu neztratili, mějte na paměti alespoň své základní požadavky - požadovaný odstín koberce, motiv, materiál a délku vlasu. Kusové koberce v interiéru nabízejí mnoho možností k realizaci pro kreativní jedince. Mnohá interiérová studia při koncipování interiérů pracují s koberci jako s důležitou součástí domácnosti. Kombinují koberce s ostatním bytovým textilem a dalšími doplňky. Zkuste se inspirovat a sladit koberec s ostatním vybavením – např. se závěsy či přehozem přes postel.

Než koberec koupíte, požádejte o zapůjčení vzorku

Při výběru koberce se nebojte v obchodě požádat o zapůjčení vzorku. Jedině tak zjistíte, zda se vybraný koberec skutečně do Vašeho interiéru hodí či nikoliv, a jestli se Vám na zamýšleném místě zamlouvá. Mějte na paměti, že po koberci budete šlapat a budete ho muset tedy také udržovat. Nezapomeňte si koberec v obchodě pořádně osahat. Krásný koberec s dlouhým chlupem, který byl v obchodě tak krásně naaranžován se může stát po pár týdnech nenáviděným kusem v interiéru. Neustále sešlapané chlupy Vás budou trápit již druhý den a vysávání bude spíše za trest. Zvažte všechna pro a proti, zvláště pohybují-li se ve Vaší domácnosti děti či domácí zvířata.

ab
ab
ab
ab
ab