Kategorie

Kupujete byt v novostavbě? Máme užitečné rady

Byt v novostavbě s sebou přináší mnoho výhod a hned několik úskalí. Ať už využijete služby realitní kanceláře či zaplatíte vlastního právníka, stále tu jsou oblasti, na které je dobré nezapomenout.
 

Stavební parcela a dopravní dostupnost

Jeďte se podívat na místo, kde bude stát váš nový domov ještě dříve, než zaplatíte zálohu. A to i v momentě, kdy je na projekt vydáno pouze stavební povolení a s pracemi se teprve začíná. Jedině tak uvidíte, jak daleko je ona přípojka na dálnici a kolik kroků musíte ujít k nejbližší zastávce autobusu nebo vlaku. Nečekejte, že nová zastávka před domem se objeví sama. Její zřízení závisí jak na místním úřadě, tak na developerovi. Víte, jak daleko je nejbližší obchod nebo jsou v projektu plánovány obchodní projekty s využitím pro každodenní potřeby novousedlíků? A co školka nebo škola či lékař? Když už budete na místě, zastavte se na místním stavebním úřadě (odboru) a podívejte se na územní plán. Alespoň budete vědět, že slibovaný výhled na les neplatí pouze na dobu omezenou – než se v sousedství postaví další obytný dům. Nebo fabrika.

Dispozice bytu

Zde spočívá jedna z obrovských výhod bytů v novostavbě. Můžete ovlivnit nejen dispozici bytu, ale i použité materiály. Proto se nebojte ptát a vyptávat – koneckonců se jedná o váš nový domov. Promyslete si všechna svá přání a berte v potaz potřeby a zvyky, kterých se nechcete vzdát. Pomohou otázky z hlediska vašeho životního stylu: budete mít hodně návštěv nebo jste spíše samotáři? Máte rádi přírodní materiály nebo dáváte přednost sklu a kovu? Potřebujete pracovnu nebo dětský pokoj? Od odpovědí na tyto a jiné otázky by se pak měla odvíjet nejen vellikost bytu, ale i jeho vnitřní uspořádání a použité materiály.

Nejnovější stavební materiály

Ano, čím novější byt, tím spíše v něm budou použity nejnovější technologie a materiály, které výborně izolují, snižují hlučnost a prašnost, využívají alternativní zdroje, jsou vhodně pro alergiky či astmatiky, ... Pokud si tedy vyberete kvalitní projekt, který je dobře postaven, můžete na následném provozu velmi ušetřit – od vytápění po využívání dešťové vody k zalévání zahrady či slunečních kolektorů k ohřevu vody užitkové.

Kvalita provedení

Zatímco u starých domů bývá kvalita povětšinou velmi dobrá, těch nových, „horkou jehlou“ postavených projektů v posledních letech přibylo. Proto je potřeba, aby i v případě použití nejkvalitnějších materiálů byl přítomen i stavebník, který s nimi pracuje pečlivě, odborně a zodpovědně. K čemu vám bude tepelné čerpadlo v momentě, kdy okna netěsní? Pokud můžete, zajeďte se podívat, jak stavba pokračuje a obhlédněte celou stavbu a hledejte informace na internetových fórech. Jedině tak budete vědět, zda se na stavebníky, a potažmo svůj nový domov, můžete plně spolehnout.

Reklamace nedostatků

S předchozími body souvisí i záruční lhůta, kterou má každý nově postavený byt. Zkřivené dveře? Nedoléhající okna? Nerovná a popraskaná dlažba? Vše lze vyřešit – a čím dříve, tím lépe. Princip je stejný jako u spotřebního zboží – veškeré špatně fungující součásti, nedodělky a nelogická řešení můžete reklamovat. A výsledek, jako vždy, pak odpovídá vašim schopnostech se prosadit a ochotě investora řešit potíže v moment, kdy všechny finance již vyinkasoval. Nezapomeňte si tedy řádně přečíst smlouvu – a v případě, že tento bod je řešen jen vágně, požádejte o změnu.

Výhodné financování

Odhad ceny nemovitosti, tedy jedna z důležitých položek při vyřizování hypotéky, se v případě nových bytů stanovuje tak, že odhadce sleduje, za kolik se prodávají srovnatelné byty ve stejném domě či v blízkém okolí. Odhad kupní ceny se tak nebude příliš lišit od reálné kupní ceny, s čímž souvisí i plánování prostředků. Hypotéka obvykle pokryje 85-100 % odhadu, rozdíl mezi hypotékou a reálnou kupní cenou je potřeba pokrýt z vlastních zdrojů. A tento rozdíl bývá u bytů ve staré zástavbě mnohdy vyšší než u bytů v novostavbě.

Platba za byt

Jinou cenu platíte za byt, který již stojí a je zapsán v katastru nemovitostí a jinou cenu zaplatíte v moment, kdy je na celou stavbu pouze vydáno stavební povolení a firma ani nezačala s pracemi. V druhém případě buďte ještě více opatrní než obvykle a ujistěte se, že v daném termínu bude byt nejen hotový, ale i zkouladovaný a připravený k nastěhování. Bylo by opravdu nepříjemné, pokud byste se shodou nepříznivých okolností ocitli bez peněz a bez domova. Peníze za byt složte až v momentě, kdy jste si prověřili všchny majetkoprávní vztahy k dané nemovitosti. Vyžádejte si výpis  na katastrálním úřadě k dané nemovitosti, kde najdete majetkové vztahy skutečného vlastníka objektu a případných spoluvlastnících. A pokud budete mít jakékoli pochybnosti ohledně jednání developera, smlouvy nebo majetkoprávních vztahů, obraťte se na právníka. V konečném součtu je jeho honorář neporovnatelný s kupní cenou bytu i s penězi a časem, které investujete do nápravy chyb.

ab
ab
ab
ab
ab