V zásadě existují tři typy vodovodních baterií, a to: kohoutkové, pákové a hit posledních let, baterie termostatické. Dále je můžeme rozdělit podle užití – na vanové, umyvadlové, dřezové a bidetové. Vodovodní baterie jsou u nás k dostání ve dvou standardních rozměrech, a to 100 mm a 150 mm.
Cena není to hlavní
Ceny baterií se pohybují od pár set korun až k několika desítkám tisíc – záleží zejména na kvalitě provedení a použitém materiálu. Lze však s jistotou tvrdit, že i výrobky z nižší či střední cenové třídy mohou v komfortu užívání směle konkurovat produktům nejvyšší cenové kategorie. Tak trochu mimo opravdu stojí designové baterie. Kdo touží po designovém kousku, musí se připravit i na vyšší cenu. U výrobků dražších se designéři nechávají často unést fantazií a stvoří výrobek, který je sám o osobě malým uměleckým dílem.
Retro kohoutky
Kohoutkové baterie jsou pro vyznavače tradice, kterým se při vzpomínce na kapající kohoutek v babiččině kuchyni vybaví zážitky z nekonečných prázdnin. Bohužel v posledních letech nám v kategorii kohoutkových baterií chybí větší výběr, a to zejména v nižší a střední cenové třídě.
Páka je klasika
V posledních letech se na trhu prosadily zejména směšovací pákové baterie – a to zejména pro svou střízlivou funkčnost a jednoduché ovládání. Systém směšování je zajišťován keramickým těsněním – kartuší. Jejich pohybem se mění teplota a množství vody. Běžný průměr kartuše je 35 mm a právě na její kvalitě závisí životnost baterie. Na našem trhu se setkáme s nepřeberným množstvím pákových baterií. Při výběru té vhodné je třeba brát v úvahu kvalitu kartuše a velikost úhlu otáčení pákou. Samozřejmostí by měla být i víceletá záruka. Ta se dnes již běžně pohybuje okolo pěti až sedmi let, a to i u produktů nižší a střední cenové kategorie.
Ekologické termostatické baterie
Pro ty z nás, kteří se při nákupu baterie zabývají i ekonomickým a ekologickým aspektem takového nákupu, je vhodná baterie termostatická. Požadovanou teplotu vody snadno nastavíme před samotným spuštěním. Díky zabudovanému termostatu dochází u těchto typů baterií ke smísení vody na požadovanou teplotu během několika málo vteřin a výrazně se tak snižuje spotřeba vody. Termostatické baterie navíc disponují bezpečnostní pojistkou proti opaření, která je nastavena na 38 °C, přičemž teplotu lze podle potřeby měnit i během používání, a to s přesností na jeden 1 °C. Dojde-li k výpadku studené vody, termostat se zcela uzavře a ani tehdy tak nehrozí opaření horkou vodou. Obsluha termostatických baterií je velmi jednoduchá, představují tak optimální řešení pro vany a sprchy a jsou vhodné zejména pro domácnosti s dětmi.Ceny termostatických baterií se standardně pohybují okolo čtyř až pěti tisíc korun.