Kategorie

Kuchyňské ohřívače vody

Teplá voda hned ve chvíli, kdy ji potřebujeme, se stala již samozřejmou součástí dnešních domácností. Vždy se hledí především na to, aby teplá voda byla v koupelně – co když se ale nastěhujeme do staršího bytu, kde je do kuchyně přivedená pouze studená voda, nebo postavíme nový rodinný dům, kde je kuchyň daleko od kotle a vedení teplé vody přes všechny místnosti by bylo neekonomické?
Právě druhá varianta je v současném stavebnictví poměrně častá. Nastíníme si tedy možnosti, jak i v takovém případě teplou vodu v kuchyni mít. Řešením jsou malé ohřívače na vodu - daly by se rozlišit do následujících skupin: podle umístění, podle zásobníků a podle tlaku vody. Jednotlivé kategorie se ale prolínají, takže můžeme mít například podstavný beztlaký zásobníkový ohřívač na vodu.

Ohřívače vody podle umístění

Můžeme si vybrat, zda ohřívač umístíme nad dřez, nebo pod něj. V nových kuchyních je určitě vhodnější umístění pod dřezem, jelikož je ohřívač schovaný v dřezové skříňce a je možné použít stojánkovou baterii. Ohřívač, který je nad baterií, se nám jen těžko povede zamaskovat a je vhodnější spíše do míst, kde na estetice tolik nezáleží. Třeba do dílny, garáže nebo kancelářské kuchyňky (takové ohřívače bývají často opatřené zrcadlem).

Zásobníkový nebo průtokový ohřívač

Průtokový ohřívač má menší rozměry a je možné jej umístit například hned nad kuchyňskou baterii, ve skříňce pod dřezem nezabírá také tolik místa. Pokud máme myčku nádobí a ve dřezu teplou vodu potřebujeme jenom minimálně, může být pro nás průtokový ohřívač vhodné řešení. Tento ohřívač teplou vodu ohřívá přímo při jejím průtoku a v tu chvíli má větší příkon elektřiny. Pokud chceme mít jistotu dostatku teplé vody, můžeme si pořídit ohřívač zásobníkový. Nejčastěji se prodává v objemech 5 nebo 10 litrů. Na takovém ohřívači je možné nastavit kromě požadované teploty vody i ochranu proti zamrznutí.

Tlakový nebo beztlaký ohřívač

Tyto ohřívače se v obou variantách vyrábí jak v zásobníkovém, tak průtokovém provedení. Tlakové ohřívače mají tu výhodu, že k nim je možné připojit zcela libovolnou baterii a omezují nás pouze možnosti trhu a naše finance. Jejich pořizovací cena však obvykle bývá vyšší a je k nim nutné instalovat speciální bezpečnostní sadu (výrobci ji prodávají k ohřívačům). Beztlaké ohřívače mají konstrukci řešenou skrz baterii tak, že zabraňují tlaku vody proniknout přímo do ohřívače. Je nutné k nim připojit pouze speciální beztlakou baterii, ať již pákovou, nebo klasickou. Tyto ohřívače mají nevýhodu v tom, že skrz baterii ve většině případů prokapává voda, i když firma AEG používá patentovaný systém pístového mechanismu, který tomu zabraňuje. Výhodou takových ohřívačů je jejich příznivá cena.
ab
ab
ab
ab
ab