Kategorie

Kuchyňská baterie: Design versus funkce

Všichni velcí umělci by jistě souhlasili s tím, jak důležitý je pro celkové vyznění díla smysl pro detail a jak i naprosté maličkosti můžou udělat v závěru veliký rozdíl. Pokud chcete, aby i vaše kuchyň byla malým uměleckým dílem, dbejte i na drobnosti. Třeba i takové, jako jsou vodovodní baterie.
Kuchyňská vodovodní baterie může, nebo by měla být, praktická i estetická zároveň. S tím, jak stoupají nároky na kvalitu a komfort bydlení, se i z takovéhoto účelového zařízení stává důležitý doplněk celé kuchyně.

Baterie praktická

Praktická baterie nám usnadní mytí nádobí nebo surovin před jejich zpracováním a ještě s její pomocí snadno napustíme pětilitrový hrnec, aniž bychom jej museli strkat do dřezu. Jedná se o baterii se sprškou, kterých je v současné době na trhu široká řada. Jak taková baterie funguje? Standardně z ní vytéká voda perlátorem v jednom silném proudu – to je běžně známá funkce. Stisknutím tlačítka na spršce baterie pak proud přepneme na sprchování a voda se rozptýlí do řady tenkých proudů – právě tak jako ve sprše.

Toto vylepšení oceníme především při mytí zeleniny, například hlávkového salátu. A pokud nemáme myčku, takovýmto proudem se i nádobí lehce oplachuje. Další výhodou spršky je možnost jejího vytáhnutí z baterie. Dle délky hadice je to možné až do cca jednoho metru. To je již dost na to, abychom právě ten zmíněný velký hrnec mohli nechat postavený na pracovní desce a pohodlně do něj nabrat vodu. Stejně dobře tak napustíme vodu například do vázy nebo vyšší láhve. O snadné zasunutí spršky zpět do těla baterie se postará olověné závaží.

Baterie estetická

Je to baterie, která kromě své funkce ještě působí jako estetický doplněk kuchyně. Může to být doplněk nenápadný, kdy např. matně chromovaná baterie může být umístěná ve středu dřezu, nebo může přerůst do dominanty pracovní desky - s kovovou spirálou pružiny se její hadice může tyčit až do výšky tři čtvrtě metru nad dřez. Faktem je, že designové baterie jsou vždy dražší a jejich cena se pohybuje cca od 4 do 20 000 korun. Rozhodně je z čeho vybírat – od minimalistických baterií jednoduchých tvarů a čistého designu, přes baterie s pákou s vyměnitelnými barevnými díly a různě pokroucenými výtokovými rameny, až po vyloženě selské a rustikální baterie z mosazi s porcelánovými otočnými knoflíky. Nabídka baterií je v současné době tak veliká, že si jistě vyberete baterii funkční i hezkou. Takovou, aby byla vhodným doplňkem vaší nové kuchyně, nebo oživila kuchyň starší.
ab
ab
ab
ab
ab