Kategorie

Kuchyně jako nová s pomocí ozdobného textilu

Tak jako se mění móda v našem šatníku, podléhají trendům všechny místnosti našich domovů, včetně té nejvíce využívané – kuchyně. A jak vlastně došlo k výzdobě kuchyní?

V dobách našich babiček a prababiček bylo dekorativní vybavení kuchyně vizitkou každé hospodyně, což často vedlo k jakési přezdobenosti až kýčovitosti. V kuchyni, ale také v jídelnách se vyskytovaly nejen textilie s praktickým využitím (utěrky, chňapky), ale i zdobené a vyšívané dečky, vlněné potahy a ozdůbky. Ubrus v té době neležel jen na stole, ale často na nás koukal ze všech zdí kolem, kam jej hospodyně rády věšely. Textilních maličkostí zde bylo zkrátka přehršel, často pozbývaly estetické i praktické hodnoty, což vedlo neúprosně k jejich postupnému zániku. Dnes je i z tohoto důvodu textil v kuchyni redukován na funkční kusy a je třeba podotknout, že se i radikálně změnily používané materiály. Trh si uvědomil, že v kuchyni hospodyně nejvíce ocení materiály nezničitelné a takové, které se hned neušpiní. Samy totiž nejlépe vědí, že právě kuchyň je oním místem, kde tkaniny dostávají pořádně zabrat.

Který textil v kuchyni používáme?

Ať už máme jídelní prostory textilem vybavené hodně nebo málo, existují určité druhy tkanin, které využíváme všichni. Základní používané textilie můžeme rozdělit podle jejich svátečnosti nebo frekvence jejich výměny. Sváteční rozdělení je vcelku srozumitelné – svátečně vnímáme například speciální vánoční ubrusy a prostírání, které nepodléhají žádné módní vlně a zachovávají si svou tradiční krásu po mnoho let. Rozdělení podle výměny textilu znamená, že nám různé textilie v kuchyni vydrží použitelné různou dobu. Záclony ani závěsy denně nevyměňujeme, ale utěrky by si větší pozornost rozhodně zasloužily. Právě od tohoto rozdělení se odvíjí i použitý materiál. Zatímco závěsy by měly udržet především stálé barvy a strukturu, u utěrek oceníme hlavně jejich savost a  životnost – barevnost tedy zajisté nebude tou největší prioritou.

Tradiční klasika

Jak si takovou klasiku představit? Stačí si vzpomenout, jak to vypadalo ve starých filmech – vyžehlené lněné ubrousky, naškrobené utěrky a krásně splývající ubrusy. Mezi nejtypičtější materiály se proto řadí bavlna, len, batist, plátno a viskóza. Klasické textilie bývají pevné se stálými tvary, které je nutné poctivě vyžehlit. Kupříkladu len je na žehlení časově dosti náročný, přesto však patří k nejluxusnějším textiliím na současném trhu. V kuchyních se momentálně len využívá především na utěrky, prostírky, ubrousky a dekorační tkaniny.

Nové materiály

Asi nejvíce oceníme u nových materiálů jejich praktičnost. Nedejme se však zmýlit, nejde již o pogumované a igelitové ubrusy, které vládly v našich domácnostech před deseti lety. Na pultech nyní můžeme objevit různé varianty textilií s novou materiálovou technologií. Vzhledné ubrusy mají vlastnosti plastických hmot, což indikuje jejich nemačkavost, odolnost vůči vodě a nehořlavost. Textilie v kuchyni jsou zkrátka tím nejjednodušším způsobem jak obměnit tvář místnosti, kde se schází celá rodina. Ubrusy, záclony, závěsy, to vše dolaďuje přítomnou atmosféru. Pohrát si můžete s barvami a kontrastem s nábytkem.

ab
ab
ab
ab
ab