Kategorie

Kuchyň podle vašich představ

Ne vždy se vám poštěstí mít kuchyň uspořádanou přesně podle svých představ. Pokud se nastěhujete do již vybaveného bytu, zpravidla k velkým změnám nedochází. Časem však můžete dospět k názoru, že tahle skříňka by mohla být kousek vedle a tady se zase špatně prochází kolem kuchyňské linky, a myčku, která nám stojí v předsíni, vlastně není kam postavit. V těchto okamžicích začnete vážně uvažovat o radikální změně a přestavbě kuchyňského nábytku.
Pokud se rozhodnete pro přestavbu kuchyně, důkladně se zamyslete, co by jak mohlo být uspořádáno a dopřejte si i trochu luxusu, který vám udělá radost při každodenním používání. Základním rozhodnutím je zpravidla to, jestli koupit nový kuchyňský nábytek, nebo použít stávající a jinak jej rozestavět. Každá z variant má svá pro i proti.

Při rozhodování záleží na penězích

Nová kuchyň může být přímo na míru šitá vašim potřebám, avšak řádně ji zaplatíte. Stávající nábytek je oproti tomu zadarmo, nebude vás příliš bolet zaříznout, v případě potřeby, pilu do skříňky. Mohou se však vyskytnout potíže jak s velikostí, tak s opotřebením nábytku. Druhým bodem je také rozhodnutí, zda vše zajistit svépomocí nebo najmout specializovanou firmu, hlavním rozdílem jsou samozřejmě finance a vaše kutilské dovednosti.

Uspořádání nábytku

Dalším, velice důležitým krokem, je návrh uspořádání kuchyňského nábytku. Doporučuji návrh velmi dobře rozmyslet a zhodnotit. Ideální je udělat si nákres místnosti a poté se do něj pokusit kuchyňskou linku zakomponovat. Dobré je vytvořit si alespoň dvě verze, neboť ne vždy je právě to nejpříjemnější uspořádání reálné. Zároveň je dobré udělat si již při přenášení svých představ na papír první rozpočet celé přestavby. Vězte, že vámi vypočtená částka se pravděpodobně navýší asi o třetinu, pokud se vyskytnou nečekané problémy, a ty se objevují rády a často.

Správně vyřešené rozvody

Pokud máte vytvořen hrubý nárys přestavby, soustřeďte se na detaily. Nejpodstatnější jsou rozvody elektřiny a vody, ideální je využít ty stávající. Pokud jsou však nevhodně umístěny, nezbývá než je pozměnit. V dnešní době už to není problém, neboť na trhu je nepřeberné množství součástek a stavebních dílů. V případě, že se úspěšně přehoupnete přes tuto část, je dobré zkonzultovat s někým své závěry, snadno totiž můžete na něco zapomenout. V ideálním případě vyrážíte z domu s dlouhým seznamem, co je třeba nakoupit.

První fáze přestavby

V první fázi přestavby je nutné udělat nové rozvody elektřiny, vody a plynu, pokud je to nutné. Poté následuje sestavení kuchyňské linky. Zde je dobré zamyslet se ještě jednou nad uspořádáním skříněk, kde budou zásuvky a kde prostory s dvířky. Po sestavení a pevném sešroubování skříněk následuje položení a připevnění pracovní desky. V současné době je na trhu opravdu velký výběr vzorů i materiálů. Klasikou zůstává deska z dřevotřísky potažená fólií, případně deska kamenná. Do pracovní desky je třeba vyříznout otvor pro dřez, případně pro varnou desku. V tomto případě už závisí na každém zvlášť, zda napřed vyřízne otvor a potom desku usadí, či obráceně nebo zda to nechá na řemeslnících.

Druhá fáze přestavby

V předposlední etapě přestavby zapojíme vodu a elektrické rozvody (upozorňuji na nutnost revize odborníkem). Rozvody vody jsou zpravidla bez problému. Bohužel přesně naopak tomu bývá s odpady. Přestože je na trhu množství součástek pro sestavení odpadu podle vašich představ, připravte se na to, že zas tak jednoduché to nebude. Ačkoliv jsou výrobky kvalitně zpracované a na první pohled nejeví žádné známky vad, nejčastějším problémem jsou bohužel špatně těsnící spoje, kudy protéká voda. Nejjednodušším řešením, které praktikují i sami instalatéři, je použít do všech spojů silikon, který utěsní případné skuliny.

Třetí fáze přestavby

Závěrečná fáze je většinou věnována úklidu, rozmístění světel a kuchyňských doplňků. Nejen ty, ale i nápadité barevné provedení okolních stěn, udělají velkou službu při zabydlení nově vytvořeného prostoru. Kapitola sama pro sebe je rozmístění nádobí do úložných prostor. V tomto případě je dobré postavit se doprostřed kuchyně, uvědomit si, jakým způsobem pracujete a podle toho rozmístit nádobí a ostatní potřebné maličkosti.

Praktické tipy:

  • Pokud budete vyměňovat vodovodní baterii, určitě sáhněte po pákovém provedení, které je pohodlnější a ekonomičtější. Příjemným zlepšením je baterie s výsuvnou sprchou.
  • Při výměně sporáku za varnou desku se vyplatí připlatit si, neboť komfort a zejména bezpečnostní prvky jsou neocenitelné, obzvláště v rodině s dětmi.
  • Máte-li možnost udělat si doma ostrůvkovou kuchyni, určitě nad tím neváhejte, pohyb a práce je potom mnohem příjemnější. Nezapomeňte však, že prostor mezi jednotlivými kusy nábytku musí být alespoň 90 centimetrů.
  • Velice důležitým, avšak podceňovaným prvkem kuchyně, je osvětlení. Samozřejmostí je minimálně jedno stropní svítidlo. Důležitější je však osvětlení pracovní plochy, kde budete trávit asi nejvíce času. Světlo nesmí být příliš ostré, musí však být dostatečně silné. Lepší je světlo odražené než přímé, které brzy unaví oči.

Vaření v nové kuchyni bude zážitkem

Jakmile je vše na svém místě a kuchyně září novotou, nezbývá než ji „pokřtít“, a to lze provést jedině vytvořením nějakého vynikajícího jídla. Uvidíte, že v kuchyni, která je podle vašich představ, vám bude nejen lépe chutnat, ale hlavně se vám bude lépe vařit...
ab
ab
ab
ab
ab