Kategorie

Kuchyň na pár metrech čtverečních

Vlastníme-li malý byt, garsonku, nebo bydlíme na podnájmu v nějaké podkrovní komůrce a přesto bychom chtěli vařit ve vlastní kuchyni, začneme řešit, jak vlastně takovou kuchyň na malý prostor vměstnat.
Může se to zdát snadné, ale vymyslet malou kuchyň tak, aby byla funkční, je mnohdy těžší, než navrhnout kuchyň do rozlehlé vily.

Umístění kuchyně

Začněme rozmýšlením. Především začněme tím, kolik přesně na kuchyň máme místa a jak nejlépe kuchyň umístit. Mnohdy je první myšlenka scestná a po chvíli přijdeme na lepší, třeba méně tradiční řešení. V garsonce, kde máme na kuchyň například jenom malý výklenek, není špatný nápad propojit kuchyň se zbytkem zařízení. Když přeci máme kompaktní byt, tak proč ne jako jeden celek?

Jak na to

Největší problém většinou představuje vysoká chladnička. Pokud je ale vestavěná, zkuste se zamyslet nad tím, zda ji neumístit tak, aby již částečně vybočovala ze sestavy kuchyně a navažte na ní obývákovou sestavu. Například u moderní světlé březové kuchyně navažme nízkými kontejnery v kontrastní barvě se stejnou nebo podobnou strukturou dřeva. Pokud vhodně použijeme police, vytvoříme zajímavý efekt – a zvětšíme si kuchyň. Navíc možnost sáhnout do chladničky z obýváku nemusí být vždycky od věci. Šikovné je využití vícefunkčních spotřebičů, například trouby, ve které je integrovaná mikrovlnka.

Rozmístění kuchyně a uložení nádobí

Důležité je také rozmyslet si, co všechno v kuchyni budeme potřebovat. Jistě musíme uložit potraviny a jistě musíme mít místo na vaření a mytí nádobí. Ale již není nutné skladovat ve skříňkách dva kompletní servisy a hrnečky po babičce. Prostě, je třeba si uvědomit a přiznat, že kuchyň je malá a není nafukovací. Umístění dřezu volme tak, aby, pokud je to alespoň trochu možné, byl dále od varné desky. Pracovní plochu zbytečně nerozdělujme zvýšeným dřezem a sníženým vařením. Ergonomicky dokonalá kuchyň nám nenechá ani kousek místa na naklepání masa nebo rozválení těsta.

Kuchyňský pomocníci

Zvažme také, jakým přínosem pro nás bude myčka nádobí. Jistě je to skvělý pomocník, ale pokud se scházíme přes týden ke studené večeři a o víkendu jsme často někde na výletech, třeba není tak úplně nezbytná. Stejně tak je dobré rozmyslet počet plotýnek varné desky. Pokud ale kuchyň slouží pro rodinu, potom volte běžnou desku se čtyřmi plotýnkami. Pokud bude vestavná a tedy široká 60 cm, stejně nad ní bude takto široká digestoř – užší (pokud pomineme 50cm) se běžně nevyrábí. A když jsme u digestoře – volte raději kompaktní výsuvnou, jelikož nad ní je v horní skříňce ještě alespoň trochu úložných prostor. Ale jde i o design. Do minimální a minimalistické kuchyně (pozor, to není totéž) zvolíme dominantní digestoř s jednou výklopnou skříňkou, toť vše.

Světlo kuchyně i v kuchyni

Další důležitou věcí je světlo. A to nejen osvětlení. Malou kuchyň opticky zvětší její světlá barva. Tím spíš, že takováto kuchyň má mnohdy svoje místo dále od okna v nějaké nice. A i z tohoto důvodu je potřeba ji dokonale nasvítit, nejlépe podvěsnými světly, které nám svítí při práci pod ruce. Nezapomeňme na to, že kuchyň je více dílna, než obývák a musíme v ní tedy dobře vidět. V malé kuchyni zády k oknu o to víc.
ab
ab
ab
ab
ab