Kategorie

Kuchyň na klíč

Dostavujeme dům, pořídili jsme si úplně nový byt nebo ten starší rekonstruujeme. Možná jej obýváme již delší dobu a staré vybavení nám dosluhuje a nevyhovuje. Nebo si prostě jenom chceme udělat radost. Budeme pořizovat kuchyňskou sestavu.
Samozřejmě existuje mnoho možností, cest a někdy i anabází, jak si novou kuchyň pořídit. Zaměřme se nyní na možnost pořízení kuchyně příjemnou a profesionální cestou, kdy se nebudeme muset dohadovat a přemlouvat řemeslníka a naopak se nám dostane plného servisu a zkušeného poradenství. Nechme si kuchyň postavit na klíč, a to od samého základu.

Co znamená kuchyň na klíč?

Kuchyň na klíč znamená odborně namontovaná na míru prostoru, předaná včetně funkčních a připojených spotřebičů a doplňků. Samozřejmě to také znamená, že je předaná čistá a uklizená, s odvezenými obaly a všemožnými polystyreny. Ale co tomu předchází?

Jednání v kuchyňském studiu

Nemějme obavy navštívit profesionální kuchyňské studio renomovaného výrobce kuchyní. Personál bude odborně proškolený a bude mít přehled o současných trendech. Na základě našeho projektu a vlastního přeměření místnosti nám připraví fotorealistický náhled kuchyně. Při následujících konzultacích nám vysvětlí, proč je co a kde umístěné, a na základě našich připomínek návrh upraví tak, až se dobereme finální varianty. Na jejím základě pro nás připraví výkresy instalací (musí být definitivně jisté, kde bude který spotřebič umístěný). Mnoho kuchyňských studií nám je schopné doporučit odborné firmy, které instalační připravenost provedou.

Návrh kuchyně

Při vyhotovování návrhů kuchyně se můžeme setkat se dvěma přístupy. V jednom s námi bude projektant kuchyň navrhovat přímo během naší schůzky, ve druhém mu pouze předáme podklady a vysvětlení našich přání a pro návrh si přijdeme po několika dnech. V případě vyhotovování prvního návrhu je lepší, pokud projektantovi dáme dostatek času na zpracování kuchyně a dostavíme se, až když je návrh hotový. Jen tak bude mít dostatek času na vymýšlení různých variant, navíc některý nápad nepřijde hned a chce chvíli, než ho osvítí. Pokud budeme sedět vedle něj a neustále jej nabádat k úpravám, stěží vymyslí něco originálního. Pokud je první návrh hotový, není již problém sjednat si schůzku a návrh přímo na ní s projektantem upravovat, přičemž hlavní základ již bude vymyšlený.

Nechejme si poradit od odborníka

V kuchyňském studiu si také vybereme z široké nabídky tvarů profilování dvířek, jejich materiálů i konkrétních dezénů. Při plánování kuchyně si nechme poradit především co se týká jejího uspořádání. Existuje mnoho ergonomických a bezpečnostních norem, které nemusíme znát a které nám při jejich nedodržení znepříjemní práci v kuchyni. Při výběru materiálu se můžeme spolehnout na vlastní vkus a úsudek, ovšem nechme si detailně vysvětlit, jaké vlastnosti který materiál má. Mnohdy budeme překvapeni, že například předsudky v podobě obav z laků jsou takřka zbytečné. Také si nechme poradit při výběru dezénu nebo barvy. Projektant (designér) bude mít jistě cit pro barvy a vhodně nám celou kuchyň sladí nebo přizpůsobí stávajícím částem interiéru. Také nám pomůže s rozhodnutím, zda se do naší místnosti hodí kuchyň světlá nebo tmavá. Ale je pochopitelné, že pokud budeme chtít kuchyň červenou, do dubové se přemluvit nenecháme.

Elektrospotřebiče

Nezapomeňme také na výběr elektrospotřebičů. V kuchyňském studiu nám představí více výrobců a pomohou nám s výběrem. Mysleme při zařizování kuchyně také na osvětlení, odpadkový koš nebo různé doplňky k zavěšení do kuchyňského obkladu.

Smlouva o dílo

Až budeme mít všechny tyto náležitosti ujednány, bude následovat samotná objednávka. Rozhodně trvejme na sepsání Smlouvy o dílo, kde bude jasně uvedeno, co všechno objednáváme, kdy bude samotné dílo předáno a v jakém stavu. Protože se bavíme o kuchyni na klíč, předané bude znamenat namontované. Snad všechna studia po nás budou vyžadovat při objednání zálohu, počítejme cca s 50 % z celkové ceny.

Doprava, montáž kuchyně a její předání

Ve sjednaném termínu se nám ozve zástupce studia nebo budeme studio kontaktovat sami. Domluvíme si termín závozu kuchyně a kdy přesně nastoupí montéři. Předem je třeba sjednat, zda nám studio zajistí odvoz naší staré kuchyně. Těsně před montáží připravíme prostory k provedení díla. Nezapomeňme, že i my můžeme montérům práci zbytečně znepříjemnit, a to například zimou, nebo zásuvkou bez elektřiny. Zkřehlými prsty se drobné detaily dělají velmi špatně, proto místnost vytopme. Toto bývá problém především u novostaveb. Mnohá studia po nás při závozu budou vyžadovat další část platby za kuchyňskou sestavu.

Montéři nás potřebovat nebudou

Montéři jistě naši pomoc nebudou potřebovat. O montáži budou instruováni již ze studia, takže s klidem můžeme odejít do práce. Že nám montér bude obhlížet byt je pro renomované studio naprosto nepředstavitelné.

Předávací protokol

Kuchyň dostaneme zhruba po dvou dnech čistou , otřenou a vyluxovanou od drobných pilin. Převzetí kuchyně nezapomeňme stvrdit na Předávacím protokolu. Do něj také uveďme případné nedostatky, které budeme chtít odstranit.

Spokojený zákazník, přání každého dobrého studia

Poté se vydejme naposledy do kuchyňského studia pro doplatkovou fakturu a potvrzení všech záručních listů. Buďme pečliví, ale spravedliví a lehce shovívaví. Kuchyň je nejsložitější místnost v bytě a pokud uvedeme například špatné rozměry, oceňme snahu studia o záchranu situace. V případě drobného nedostatku hned nespílejme – studio se bude jistě snažit mnohem dřív než v zákonné lhůtě o jeho odstranění.
ab
ab
ab
ab
ab