Kategorie

Který jídelní stůl je pro vás ten pravý?

Podle čeho vybrat jídelní stůl? Jídelní stůl je jedním z nejstarších typů domácího nábytku, kterému vždy patřila zasloužená pozornost. Ať už byl vyroben ze dřeva či z kamene, pokaždé bylo podstatné, aby se k němu vešla

Podle čeho vybrat jídelní stůl?

Jídelní stůl je jedním z nejstarších typů domácího nábytku, kterému vždy patřila zasloužená pozornost. Ať už byl vyroben ze dřeva či z kamene, pokaždé bylo podstatné, aby se k němu vešla celá rodina. Prostorná deska stolu však není jedinou podmínkou, při výběru je třeba ohlídat i styl dalšího nábytku v místnosti a počítat jen s takovou plochou volného místa, které jsme ochotni pro něj obětovat. U jídelního stolu se může sejít celá rodina. (Zdroj: ANO-nábytek) Je nutné, aby nejen deska stolu, ale i nohy umožnily pohodlně se usadit všem členům rodiny. Nohy či jiné podpěry stolu by nikomu neměly překážet a každý stolovník by měl dosáhnout doprostřed stolu (oko můžete přimhouřit u malých dětí, které za pár let vyrostou) a neměl by se lokty dotýkat svého souseda.

Přednosti a nevýhody materiálů

Jídelní stůl můžete zakoupit v klasickém dřevěném nebo také ve skleněném provedení či v kombinaci kovu a skla i v kombinaci kovu a dřeva (případně dýhy). Vedle těchto materiálů se můžete poohlédnout i po kombinaci žuly a dřeva (v tomto spojení bývá žula použita jako deska stolu) nebo jiného přírodního kamene s kovovými prvky. Stoly z masivu bývají stabilnější. (Zdroj: rick, Everystockphoto.com) Nejoblíbenějším materiálem jídelních stolů je stále masiv. Snadno se udržuje a lehké poškození je možné opravit. Nevýhodou, ale zároveň i předností dřevěného stolu může být jeho váha. Při stěhování vám asi bude připadat téměř neúnosná, nicméně těžký stůl je stabilní a zřídka kdy se i pod větším tlakem převrhne. Skleněný jídelní stůl v kombinaci s kovem či se dřevem je v žebříčku popularity na druhém místě a jeho údržba je rovněž jednoduchá. Vytknout mu lze snad jen to, že je jeho skleněná deska na dotyk studená a při větším nárazu může prasknout. Totéž platí i o jídelním stole z přírodního kamene.

Tvar desky a její rozměry

Typ jídelního stolu přizpůsobíme počtu rodinných příslušníků. Velká deska kromě jiného nabídne bohaté stolování při nejrůznějších oslavách nebo možnost umístění rozmanitých dekorací. Nejlépe se osvědčil léty prověřený obdélníkový tvar stolu, ke kterému se vejde větší počet lidí. Tvar čtverce se hodí pro čtyřčlennou rodinu, nejlépe však pro rodinu, kterou tvoří pouze dva členové. Kulatý stůl může hostit až šest lidí, vzhledem k jeho rozměrům se však nedoporučuje do menších místností. Na kulatém jídelním stole působí obzvlášť dobře slavnostní prostírání. (Zdroj: Tracy Hunter, Everystockphoto.com) Stůl obdélníkového tvaru pro šest osob by měl měřit nejméně 180 cm, ideálně o 40 cm více. Takový stůl se do běžného panelákového bytu nevejde, a proto se nabízí řešení rozkládacího stolu. Rozkládání i složení stolu by mělo být snadné a rychlé, každá z akcí zabere zhruba půl minuty. Dnešní trh nabízí i docela neobvyklé tvary jídelních stolů, které připomínají třeba květinu či kapku nebo tvar podobající se vlně. Takové stoly lze ve větších rodinách využít spíše jako dekorativní nebo snídaňové stoly s malým nárokem na prostor. U jídelního stolu se potřebujeme cítit pohodlně a nic by nás nemělo tlačit ani nám překážet. Každý jídelní stůl by měl být vysoký přibližně 80 centimetrů od země a lub stolu asi 30 centimetrů nad nohama stolovníků. Výšku stolu lze po domluvě s výrobcem či prodejcem individuálně upravit, častější úpravu umožní stůl s volitelnou výškou (opět nevybíráme stůl vzhledem k výšce dětí, kterým můžete na přechodnou dobu opatřit židle s vyšším sedákem).

Na nohách stolu záleží

Nohy jídelního stolu by měly odpovídat nejen zvolenému stylu v místnosti, ale i konkrétním osobám v rodině. To se týká převážně menších dětí či starších osob, které se před dosednutím na židli často o stůl opírají. Zde je nejvhodnější stůl, který stojí na čtyřech nohách (každá noha zcela v rohu) a při tlaku na jedné straně se na dotyčného nepřevrhne. K jídelnímu stolu ve tvaru obdélníku se vejde více osob. (Zdroj: ANO-nábytek) Nohy jídelního stolu mohou mít různé podoby, od klasických čtyř až po vyřezávané desky. Větší stabilitu stolům dodává i trnož, tedy spojovací lišta ve spodní nebo vrchní části stolu. Naopak stolu, u kterého na stabilitě tolik nezáleží a často jej přesouváme z místa na místo, budou slušet kolečka. Mobilní nábytek je v domě užitečným prvkem při důkladnějším úklidu nebo v případě nečekané návštěvy. Jídelní stůl tak můžete v rychlosti převézt do většího pokoje, kam se vejdou všichni. Nemáte-li stálé využití pro jídelní stůl a kuchyni obýváte pouze vy a váš partner, místo něj si můžete pořídit barový pult, který zabere málo místa. Na barových židličkách ale nešetřete – polstrování a opěrka k pohodlnému usazení nejsou zbytečný luxus.

ab
ab
ab
ab
ab