Kategorie

Kroton – ozdoba našeho domova

Kroton (Codiaeum variegatum) je rostlina, která si určitě zaslouží naši pozornost nevšedně krásnou barvou listů a jejich vysokým leskem.
Ačkoli tato rostlina není zcela bez nároků na pěstování, při troše péče nás odmění krásně vybarvenými listy, které přecházejí od temně zelené přes žlutou až do tmavě červené. Rostlina také ojediněle kvete v prodloužených hroznech, pěstuje se však především pro naprosto nevšední variabilitu a individuální vlastnosti.

Ukázka listů, květu a celkového vzhledu krotonu

Variabilita odrůd

Schopností variability využili především zahradníci, kterým se podařilo vyšlechtit velké množství kultivarů s různě tvarovanými listy a rozličně kombinovaným zbarvením, dokonce se podařilo vypěstovat i odrůdy, které nejsou tolik náchylné na výkyvy teplot a jsou schopné čelit i suchému vzduchu a bytovým podmínkám. Kultivary je možné rozlišit podle tvaru listové čepele do šesti základních skupin.

Varianta krotonu s velmi úzkými listy

Pěstujeme kroton

Jaké podmínky tedy této rostlině původem z Indie a Indonésie připravit? Kroton má rád především rozptýlené osvětlení, sluneční světlo ze západu a východu mu nevadí, ostré polední sluneční paprsky jej však dokáží silně poškodit. Naopak nízká intenzita slunečního záření a krátká doba osvětlení způsobují, že kroton ztrácí své efektní zabarvení a rostlina se také vytahuje za světlem. Listy se naopak nejlépe vybarvují za dlouhých letních dní při teplotě kolem 25°C. Obecně má rostlina ráda vyšší teploty, v zimě 17 až 25°C, letní teplota může být i vyšší. Naopak nesnáší pokles teploty pod 16°C, který může vést až k opadu listů a úhynu rostliny. Kroton rovněž nesnáší průvan a je citlivý i na nedostatečnou či přílišnou zálivku. Ta má být vydatná a přiměřená, pozor je třeba dávat na přemokření a vodu, která se drží delší dobu v misce. Rostlina má i vysoké nároky na vzdušnou vlhkost. V suchých bytech bez dostatku rosení může být snadno napadena škůdci, proto je vhodné mlžit. Doporučené je rovněž hnojení nejlépe organickým nebo plným tekutým hnojivem (zpočátku s převahou dusíku, později s větším podílem draslíku).

Přesazování a formování rostliny

Starší rostliny přesazujeme od března do července, mladší rostliny častěji, starší jednou za dva či tři roky. Směs pro pěstování rostliny se skládá z listovky, drnovky, písku a rašeliny v poměru 2:2:1:1, vhodný je i přídavek jehličnatky. Mladé rostliny lze formovat zaštipováním, kterým získáme rozvětvenější rostlinu. Množíme vrcholovými řízky, které vysazujeme do směsi rašeliny s pískem, do keramzitu či iontovýměnného substrátu. Při řezu z rostliny vytéká mlékovitá tekutina, proto je potřeba dávat pozor při manipulaci s rostlinou, abychom ji nepoškodili.

Bohaté a dekorativní tvary starší rostliny ve variantě s širokými listy

Nedaří se vám?

Při nesprávné péči se začínají kroutit listy, v sušším prostředí mohou rostlinu napadnout mšice či puklice, při nadbytečném zalévání a přemokření rostlina naopak trpí hnilobou kořenového krčku. Pokud kroton neumístíme do skleníkové prostředí, zimní zahrady či vitrínky, kde jsou pěstební podmínky pro rostlinu příznivější než v běžném bytovém prostředí, pokud se nechceme rostlinou těšit pouze krátkodobě, je třeba k péči o ni přistupovat dostatečně zodpovědně a věnovat jí trvalou péči. V rukou milovníků rostlin se jí naopak bude dařit velmi dobře. Proto by si tuto rostlinu měli pořídit pouze lidé, kteří jsou schopni zaručit krotonu základní péči, která spočívá především v citlivé zálivce a mlžení. Při zachování těchto podmínek se rostlina odmění dobrým růstem a efektně vybarveným listem.

Kroton sesazený s dalšími rostlinami vhodně doplňuje výsadbu a upoutá pozornost

Jednoduše krásný

Tato elegantní a velmi dekorativní rostlina je při dodržení těchto podmínek velmi krásným doplňkem každého interiéru a i v pokojových podmínkách vydrží řadu let. Kultivary s velmi úzkými listy jsou odolnější vůči suchému vzduchu a lépe snášejí i drobné nedostatky v péči o tuto rostlinu. Menší a mladé rostliny mohou nalézt uplatnění v sesazování do větších misek a košů spolu s dalšími rostlinami, kde díky svému barevnému vzhledu upoutají pozornost a nezaniknou ani v hustých a jinak pestrých výsadbách. V tomto typu výsadby se stanou ozdobou i velkých hal a větších místností. Velmi krátkodobě snesou prostory s umělým osvětlením.
ab
ab
ab
ab
ab