Kategorie

Krbová kamna: Jak je správně vybrat?

Krbová kamna: Jak je správně vybrat?

Vytápění není ožehavé téma!

 

“Teplo rodinného krbu” možná zní jako klišé, ale rozhodně ne bezdůvodně. Plápolající plamínky a praskající polínka uvnitř krbových kamen skutečně dokážou vytvořit jedinečnou atmosféru pohodlí a útulnosti. Zkrátka a dobře existuje spousta pádných důvodů, proč byste si měli ty svoje pořídit taky. Jak je správně vybrat, umístit a používat - s tím už vám poradíme!

Který typ krbu si vybrat?

Jako první je dobré zvolit samotný materiál kamen. Nejčastější a nejspolehlivější volbou bývají litinová či kachlová. Obě tyto provedení totiž skvěle přenáší teplo. V případě kamen litinových můžeme navíc mluvit i o dlouhodobé odolnosti vůči deformacím, které vlivem vysokých teplot mohou nastat.

Co jsou to akumulační krbová kamna?

Akumulační výtopná zařízení jsou ta, která dokážou teplo nejen absorbovat, ale navíc i uchovat - většinou pomocí vody či oleje v tepelném akumulátoru, jež je součástí krbové vložky. Díky tomu mohou vyzařovat (a rozvádět) teplo ještě dlouho potom, co v nich oheň vyhasne. Přesně proto jsou také oblíbenou součástí pasivních domů a jiných energeticky úsporných způsobů bydlení. Hodí se ale také na chatu nebo chalupu.

Na co myslet při instalaci?

Vždy jako první přihlížejte k užitnosti. Jak velký prostor budou kamna vytápět? Jaké rozměry si s nimi můžete dovolit? Použijete krb k vyhřívání jedné místnosti, nebo celého domu? K vytápění více místností najednou slouží krbová kamna s výměníkem - ten funguje na principu ústředního topení, tedy pomocí rozvodových trubek, které teplo přenášejí do topných těles.

Relativní novinkou je také rozvod tepla pomocí ventilátorů. Podobně jako klimatizace dokáže tento systém vytápět váš dům či byt pouhým prouděním teplého vzduchu. Oba způsoby topení sice zahrnují rozsáhlejší stavební zásahy, nicméně s jejich využitím se nemusíte bát, že budete mít v jedné místnosti přetopeno, zatímco do zbytku domova se teplo vůbec nedostane.

Jak vyladit detaily?

Litinová kamna představují skoro dokonalou univerzálnost - můžete je umístit téměř kamkoliv díky jejich hladkému a tmavému povrchu. To se o kachlových či obkládaných kamnech říci nedá. Zato jsou to ale právě ona, která interiéru přináší ráz tradičního domova. Na designu obkladů se dá navíc doslova kreativně vyřádit - však posuďte sami! Ať už ale zvolíte kteroukoliv z variant a provedení, můžete si být jistí, že krbová kamna se snadno stanou příjemným rodinným společníkem na ospalá rána i dlouhé večery.

Autor:
Jan Kroupa

Jan Kroupa

ab
ab
ab
ab
ab