Kategorie

Krása s trny

Není mnoho druhů rostlin, které by se mohly pyšnit stejně kontrastním zevnějškem, jako je tomu právě u kaktusů. Kombinace ostrých, nebezpečných trnů a nádherných barevných květů působí někdy jako z jiného světa. To je asi hlavní důvod, proč milovníků kaktusů stále přibývá.
Je vžitá obecná myšlenka, že kaktusy žijí v nehostinných částech naší planety – zejména na vysušených pouštích. Není to tak zcela pravda. Na pouštích žije cca pouhá jedna čtvrtina kaktusů z přibližně dvoutisícovky existujících druhů.

V kamenité poušti Colorado se daří například kaktusu Cholla

Pouště

Podmínky v poušti jsou totiž i na mnohé kaktusy příliš drsné. V těchto tvrdých podmínkách se daří jen těm nejodolnějším. V této části planety spadne méně než 200 mm srážek za rok, pro srovnání u nás je to cca 500mm. Naopak délka slunečního svitu je tu úctyhodných 4 000 hodin, pokud opět srovnáme s Českou republikou, zjistíme, že u nás se tato hodnota pohybuje kolem 1 200 hodin za rok.
Proč kaktusy? Kaktusy jsou nenáročné, vysoce elegantní a zajímavé rostliny, nabízejí bohatou druhovou pestrost, která vás vždy mile překvapí. Také už doma máte „ten svůj“ kaktus? Pokud ne, můžete ho zakoupit jen za pár desítek korun v každém květinářství.

Polopouště

V oblastech polopouští se vyskytuje většina (asi 70%) druhů. Jedná se většinou o oblasti, kde naprší během roku 250 – 400 mm srážek. Srážky jsou zde navíc rozloženy do delšího časového období, než je tomu na pravých pouštích.

Schlumbergera, neboli vánoční kaktus, pochází pro někoho možná paradoxně z deštného pralesa

Deštný prales

Ač to zní zvláštně, některé druhy kaktusů se vyskytují i jako součást ekosystému deštného lesa nebo opadavého tropického lesa. Je to však pouze několik málo procent (cca 5%). Mezi nejznámější patří např. vánoční kaktus (Schlumbergera), který je původem z Brazílie. Vánoční kaktus roste v korunách stromů. I když tu prší více než v pouštích a polopouštích, v korunách stromů voda po dešti rychle vysychá a je tu minimum živin. Tím se všechny tři přírodní prostředí podobají.

Cefalocereus je lidově přezdíván jako vousatý kaktus

Na americkém kontinentu jsou doma

Kaktusy pocházejí z Ameriky, což mnoho pěstitelů neví. Existuje pouze jediný druh kaktusu, který se k údivu biologů vyskytuje na Madagaskaru jako původní složka vegetace. S kaktusy se běžně setkáváme např. ve Středomoří, v Africe, Arábii nebo Austrálii, není to však jejich původní domov, byly zde uměle vysazeny lidmi. Nejčastěji byly vysazovány jako působivé dekorace do veřejných parků, nebo sloužily jako zajímavý doplněk soukromých zahrad.
ab
ab
ab
ab
ab