Říká se, že květinám kraluje růže. Málokterý květ ale vypadá tak exoticky a majestátně jako strelície královská. Jak ji pěstovat?
O historii a původu
Jméno Strelitzie dostala podle choti anglického krále Jiřího III. Charlottě von Meklenburg-Strelitz, který si nechal rostlinu přivést okolo roku 1770. Rostlina pochází z Afriky, kde roste na březích vodních toků a v přilehlé buši.
Královský vzhled
Strelicie dorůstá průměrně výšky 1,2-1,3m, listy jsou oválné, dlouhé 40cm, tmavě zelené, kožovité, se silnou střední žilkou, na 60cm dlouhém řapíku. Květní plátky jsou oranžovomodré, květ veliký zhruba 15cm a svým tvarem připomíná exotického ptáka, možná pávě proto, že jej ptáci opylují. Nádherné květy se objevují na jaře a setrvávají několik týdnů. Společně s listy se využívají do květinových vazeb. V našich podmínkách se dá pěstovat jen ve sklenících či zimních zahradách, v teplejších zemích se vysazuje v parcích a zahradách.
Nároky a pěstování
Strelitzia reginae je rostlina velice náročná na světlo. Stanoviště volíme jasné, světlé, v letních měsících nevyžaduje přistiňování a snese téměř jakékoli teploty. V zimě je třeba držet teploty okolo 14-15° C, kdo nedisponuje zimní zahradou či skleníkem nemůže rostlině dopřát vše potřebné. Aby Strelície dostatečně kvetly, vysazujeme je do velkých květináčů, později se dají vsadit do volné půdy. Substrát musí být dostatečně výživný, propustný, složený z drnovky, listovky a rašeliny. Vhodné je přidat mírně odleželý kravský hnůj.Krom živin a občasného postřiku proti škůdcům (sviluška, mšice, třásněnka) není Strelície nikterak náročná. Od jara do podzimu zaléváme občas, ale substrát by neměl nikdy zcela vyschnout. V zimě cca jednou za 14 dní. Rostliny je vhodné rosit na list, nebo otírat vlhkou houbou. Pokud chceme, aby rostlina bohatě a pravidelně kvetla, je nutné ji co 2 týdny přihnojovat ve vodě rozpustným hnojivem na květ.
Je libo množit?
Strelície roste ve velkých trsech a pokud ji chceme namnožit, trs bude nutné rozdělit (nejlépe při přesazování) na několik menších. Samozřejmě, že se dá množit i semenem, které se po opylení tvoří v kožovitých tobolkách.
foto: www.thinkstockphotos.com