Kategorie

Kouzla se zrcadly

Žádné bydlení není dokonalé a všude se musíme potýkat s drobnými problémy. Mnoho z nich ale vyřeší jednoduchý předmět: zrcadlo.

Zrcadlo v bytě není jenom plochou, ve které můžeme zkontrolovat bezchybnost svého účesu nebo sladění kalhot a saka. Splní mnoho různých účelů.

Zrcadlo jako obraz

Možná se vám nelíbí mít na stěnách krajinky, portréty nebo abstrakce. Možná byste o nějaké to umění stáli, jenomže si nevíte rady, jak vybírat a kde hledat, abyste nekoupili špatně. A přitom jde jen o to oživit bílou stěnu a dát vašemu bydlení trošku charakteru. Řešení? Zrcadla. Velká malá, v roztodivných, zdobných i jednoduchých rámech. Nebo jedno veliké zrcadlo ve výši očí. Nebo sada menších rámečků, které na zdi vytvoří odrazovou mozaiku. A až najdete ten správný umělecký kousek, prostě ho umístíte mezi zrcadla.

Zrcadlo jako okno

Problém: Místnost má jenom jedno okno, a navíc poměrné malé/poskytující málo světla/příliš vzdálené od koutů, kde chcete mít denní světlo. Pomoc spočívá opět v zrcadle, které umístíte tak, aby se v něm okno odráželo, a vytvoříte tak iluzi oken dvou. Samozřejmě nebude stačit na to, aby jí uvěřil kdokoli kromě malých dětí, ale výrazně pomůže k lepšímu dojmu z místnosti.

Zrcadlo jako další místnost

S ještě větším zrcadlem a jeho strategickým umístěním můžete dosáhnout i efektnějších výsledků. Větší odrazová plocha a v ní se zrcadlící nábytek vytvářejí dojem, jako by nešlo o jediný pokoj, ale o dvě spojené místnosti. Pokud je to možné, zrcadlo situujte tak, aby odráželo jeden z nenápadnějších koutů, který z dominantního pohledu nepoutá návštěvníkovu pozornost.

Zrcadlo jako zdroj světla

Samozřejmě pouze v uvozovkách, protože zrcadlo samo o sobě nesvítí. Může ale odrazit a znásobit efekt nejrůznějších světelných zdrojů, od denního světla proudícího oknem až po lustr nebo sestavy lamp. Pozice je, jako vždycky, zásadní. Zrcadlem namíříte světlo tam, kde chybí, a z tmavého pokoje rázem uděláte světlejší, aniž byste museli platit víc za elektřinu nebo vybourávat větší okno.

Zrcadlo jako zrcadlo

Nuda? Ne tak docela. Základní funkci zrcadla nemusíte využívat jenom k tomu, abyste se podívali, jestli vám uzel na kravatě správně sedí pod bradou. Zrcadlo totiž může odrážet předměty, na které se chcete dívat stále. Předměty, které si přejete mít vystavené, ke kterým máte vztah. Dodá jim rám a zdůrazní jejich krásu. Ať už to jsou sošky na poličce nebo květiny na parapetu, postavte za ně malé zrcadlo a uvidíte, jak si budou rozumět.

ab
ab
ab
ab
ab