Kategorie

Koupelnové předložky pro komfort a pohodlí

Koupelny doznaly za poslední desetiletí značných změn. Ať malé či velké, neslouží již zdaleka jen k očistě těla, ale jsou to i místa odpočinku a relaxace, jejich vybavení a zařízení by tedy mělo ladit oku a vyhovovat naturelu uživatele.
Při představě koupelny si nejprve vybavíme vanu, obložení stěn, sprchový kout, umyvadlo, tedy nejvýraznější zařizovací předměty a výtvarné prvky. Ovšem aby koupelna tvořila dokonalý celek, nesmí tam chybět ani drobné zařizovací předměty, které možná nejsou nezbytné, ale významně přispívají k příjemným pocitům i bezpečnosti. Například koupelnová předložka – celkem dávno je doba, kdy měkké huňaté koberečky různých barev i vzorů byly spíše vzdáleným snem než dostupnou skutečností. Ten pocit doteku mokrých nohou se studenými dlaždicemi po koupání či sprchování je opravdu velmi nepříjemný, navíc hrozí zranění při uklouznutí a podobně. Předložky v koupelně tento problém řeší. Mají protiskluzovou úpravou, snadno se udržují a navíc koupelnu příjemně zútulní. Dnes naštěstí není problém vybrat si předložku podle materiálu, kvality, barvy i rozměru. Nabídka je opravdu široká, čím se tedy řídit?

Vlastnosti i údržba

Pokud jde o koupelnové koberečky, lze volit bavlněné, vlněné, z hedvábí i umělých vláken, jako je polyamid nebo polyakryl, objevují se však i předložky z netradičních materiálů, k bavlně se přimíchává například kokosové či bambusové vlákno. Výška vlasu se pohybuje od 15 do 30 mm, přičemž vyšší vlas znamená větší měkkost a hebkost koberečku. U předložek s vyšším vlasem je důležitá jeho hustota, čím hustější je, tím větší je odolnost proti sešlapání. Každý materiál má jiné vlastnosti, před nákupem bychom tedy měli mít jasno, jakou předložku bychom si představovali a co od ní očekáváme. Údržba bývá většinou nenáročná, ale ať už jde o přírodní či syntetický materiál, měli bychom vždy dodržovat pokyny výrobce, to znamená především teplotu praní a podmínky sušení. Při prvním praní mohou výrobky více línat, je proto lepší je prát v textilním povlaku na jemné prádlo nebo v povlaku na polštář. Při dalším praní by už mělo být vše v pořádku.

Přírodní materiály

Přírodní materiály slaví v současnosti svůj boom, znovu se v bydlení vracíme ke dřevu, kameni, hlíně, lnu, bavlně i vlně. Pokud jde o koupelnové koberečky, v nabídce jsou kolekce z přírodních přízí, které propůjčují výrobkům specifické vlastnosti, vzhled, barevnost i vzorování, je také nutné dodržovat určité podmínky při údržbě. Mezi velmi kvalitní výrobky patří předložky z žinylkové bavlněné příze, které zaujmou svým zajímavým vzhledem. Vzory přírodních předložek mají svůj původ často v národních či regionálních tradicích, v rostlinné i živočišné říši, uplatňují se pastelové barvy nebo odstíny země či indigo. Kvůli zlepšení vlastností jsou přírodní materiály obvykle kombinovány s menším množstvím syntetických vláken.

Syntetická vlákna

Mezi velmi kvalitní předložky patří vzory vyrobené z dutých polyamidových vláken, která mají nejlepší tvarovou paměť, tedy schopnost vrátit se po uvolnění zátěže zpět do původního stavu. Nejčastěji se však pro výrobu koupelnových předložek používají vlákna polyakrylová, která dodávají kobercům jemnost a pružnost, jako dopňkové vlákno ke zvýšení odolnosti výrobku se používá také polyester. Velmi kvalitní surovinou pro výrobu koupelnových předložek je polyakrylová mikropříze, která dodá povrchu jemnost a hebkost, současně také zvyšuje savost materiálu, snadnou údržbu a jeho rychlé sušení. Koupelnové předložky lze vybírat i podle tvarů, kterým se v současné době meze nekladou – klasické ovály, obdélníky či mraky jsou běžné, ryby, mušle, květy či sluníčka potěší určitě spíše děti. Pokud jde vzhled, převládají u těchto předložek jednoduché geometrické či abstraktní barevně většinou výrazné vzory. Klasikou je kombinace černé a bílé nebo červené. Všechny výrobky z tohoto sortimentu jsou často upravovány proti plstnatění a línání, měly by být také stálobarevné, případně odolné proti UV záření.

Netradiční materiály – plast i dřevo

Plastové předložky bývaly svého času v koupelnách velmi obvyklé, kupují se většinou jako metráž, mají často zajímavé barevné provedení, ale také poměrně krátkou životnost, více se špiní a jestliže mají strukturovaný povrch, také se hůře čistí. Jejich cena je sice přijatelná, a proto se dají často obměňovat, nicméně spotřebitelé dávají stále více přednost jiným materiálům... Dřevěné rošty nejsou před vanou či sprchovým koutem příliš obvyklé, známe je z minulosti, v současné době se objevují spíše jako designová záležitost tuzemských či zahraničních značek. Dřevo je jako materiál pro koupelnovou předložku více než vhodné, je teplé, nezachycují se na něm nečistoty, je tedy i hygienické a v interiéru působí velmi příjemně. Dá se také snadno čistit, jestliže je navíc předložka z tropického dřeva, není nutné ji ani nijak zvlášť ošetřovat ochrannými nátěry a podobně. Posledními ve výčtu jsou kokosová či sisalová vlákna, jejich nevýhodou je ale poměrná drsnost a neohebnost finálních výrobků. Častěji se tedy používají ve směsích s jinými surovinami, například s bavlnou. foto: www.thinkstockphotos.com
ab
ab
ab
ab
ab