Kategorie

Koupelnová otopná tělesa

Stále více se v našich domácnostech prosazují trubková koupelnová otopná tělesa určená k vytápění a současně k sušení textilií. V současnosti máme na výběr ze široké nabídky těchto těles a příslušných doplňků provedených v různých designech a materiálech.
Trubková otopná tělesa v nejrůznějších provedeních najdeme převážně v koupelnách, šatnách či umyvárnách. Většinou se jedná o tělesa s vodorovnými trubkami, přičemž jednotlivé typy se liší různým prohnutím trubek. Základním prvkem trubkových těles jsou rozvodné a sběrné komory spojené navzájem řadou trubek menších průměrů.

Koupelnové otopné těleso najde ve vaší koupelně rozmanité využití

Pestrá nabídka

Jednotlivé trubky mohou být kruhového, obdélníkového, čtvercového nebo obecně kombinovaného průřezu. Dělí se podle použitých materiálů a povrchových úprav na ocelové profily, nerezové profily, popř. jiné profily. Aktuálně je velmi rozšířeno použití trubkových koupelnových těles opatřených elektrickým topným tělesem. Tento typ tělesa lze použít dvojím způsobem: 1. Připojením na otopnou soustavu získáme tzv. kombinované vytápění, které není v letním období závislé na centrálním zdroji tepla. 2. Těleso není připojeno na centrální zdroj tepla a používá jen přímý elektrický ohřev. Obecně platí, že topná tělesa lze připojit a ovládat přes pokojový termostat, spínač nebo přímé zapojení do zásuvky.

Topné těleso v bílém provedení se hodí do každé koupelny

Povrchová úprava rozhoduje

Nejběžnější povrchová úprava je práškovým lakem, protože je pro zákazníky nejlevnější. Naopak chromové provedení  je podstatně dražší, do skupiny nejluxusnějších výrobků patří tělesa vyrobená z nerez oceli. Vzájemná kombinace nerezových otopných těles a měděných rozvodů otopného systému zaručuje dlouhodobou životnost. Výrobci garantují životnost nerezových těles min. 25 let. Lidé s oblibou využívají toho, že jednotlivá tělesa lze doplnit o různé držáky na užitné předměty. Jsou to především sušáky na ručníky, háčky na pověšení županů a textilií apod. Nicméně, je nutné si uvědomit, že při 100 % zakrytí tělesa ručníkem se snižuje jeho tepelný výkon až o 30 - 40 %. Použitím doplňkových předmětů tento negativní projev eliminujeme.

Neria Athena, koupelnové otopné těleso s netradičním designem - mezi výhřevnými trubkami jsou umístěny nápadité vitráže se zajímavými vzory

Dobré rady pro nakupování

Pokud si půjdete vybírat koupelnová otopná tělesa, měli byste mít představu, jak by těleso mělo vypadat a kolik peněz jste do něj ochotni investovat. Následuje výběr použitého materiálu topného tělesa - lakované, chromové, nerezové apod. a srovnání těles podle velikosti a ceny. Uvědomte si, že stejně velká otopná tělesa, vyrobená ze shodného materiálu a ve zcela totožné povrchové úpravě  mohou vykazovat rozdílné tepelné výkony a to někdy o 15 až 20 %. Jeden ze základních atributů, které ovlivňují tepelný výkon tělesa, je plocha, kterou se předává teplo do místnosti. Někteří výrobci použitím malých profilů a malým počtem vodorovných profilů sníží tuto plochu a tím i celkový tepelný výkon radiátoru. Teplotní výkon stejně velkých radiátorů se pak může lišit až o 20 %. Úskalí je tedy v tom, že výrobci uspoří při výrobě materiál a tím může nabídnout nižší prodejní cenu. Výrobci nabízí i pestrou škálu nejrůznějších doplňků (sušáky na ručníky, věšáčky, úchyty apod.). Doplňky se většinou montují do mezer mezi vodorovnými trubkami těles. Vzhledem k tomu, že výrobci používají různé velikosti mezer, je vhodné ke konkrétnímu tělesu zakoupit doplňky od stejného výrobce.
ab
ab
ab
ab
ab