Mezi nejběžnější „vodní díla“ na zahradě patří bezesporu bazény, na popularitě získávají i vířivky či spa, trochu netradiční, ale zato velice originální novinkou je koupací sud.
Chceme bazén. Ale jaký?
Mezi nejméně fin
Mezi nejběžnější „vodní díla“ na zahradě patří bezesporu bazény, na popularitě získávají i vířivky či spa, trochu netradiční, ale zato velice originální novinkou je koupací sud.
Chceme bazén. Ale jaký?
Mezi nejméně finančně nákladné typy zapuštěných bazénů patří montované pozinkované, plastové nebo laminátové. Vyrábějí se v typizovaných rozměrech a tvarech. Jejich montáž je snadná a rychlá, mají ale nižší životnost. Pokud si chceme postavit bazén zcela podle vlastního přání, asi zvolíme bazén se železobetonovým základem, který obložíme kachličkami, natřeme speciálním nátěrem nebo potáhneme fólií.
Velikost záleží na způsobu využívání
Pro rodinu s dětmi je ideální velikost 6 x 3 metry. Pokud chceme bazén využívat spíše pro plavání, postačí nám délka jen 4,5 metru, ale s protiproudem. Hloubka by měla být alespoň 1,4 metru.
Umístění bazénu
Bazén umísťujeme na jižní nebo jihozápadní stranu, nejlépe v blízkosti domu. Ideální je, aby bazén navazoval na terasu. Tak si zajistíme přístup do vodu čistou nohou přímo z pohodlí domova.
Voda čistá a zdravá
Abychom zachovali v bazénu čistou vodu, je třeba přidávat bazénovou chemii. Pro všechny, kteří chtějí jít více přirodní cestou, trh nabízí zajímavé řešení – chlorace slané vody. Pomocí speciální elektrody se voda upraví tak, že je mírně slaná. Nedosahuje sice hodnot, které má moře (3,55 procent), ale i se svými 0,5 procenty dokáže pozitivně působit na lidské zdraví. Má antiseptické účinky, což ocení zejména lidé s kožními problémy. Nízká koncentrace soli navíc nezpůsobuje pálení očí.
Venkovní spa a vířivky
Pokud nechceme budovat přímo bazén, ale přesto nás láká dopřát si občas venkovní koupel, vířivka nebo masážní spa bude ideální volbou. Na rozdíl od bazénu je její instalace snadná, finančně nenáročná a není zapotřebí stavební povolení. Tyto objekty umísťujeme nejčastěji do těsné blízkosti domu, ale je možné vybrat místo i kdekoli jinde na zahradě. Kromě snadného přístupu je totiž důležitý výhled. Ten by měl koupajícímu přinášet příjemný pohled ve všech ročních obdobích. Výhodou venkovních spa je totiž možnost ohřívat vodu až na 39 stupňů, čímž je zajištěna možnost koupání i v zimě. Slouží k relaxaci, hydroterapii nebo po přidání vonných esencí i k aromaterapii. Masážní trysky působí blahodárně na unavené svaly, pomáhají při bolestech kloubů a revmanismu.
Snadné přemisťování
Tyto systémy jsou mobilní, můžeme je tedy libovolně stěhovat, dokonce se dají umístit i do interiéru. V případě, že je chceme mít na jednom konkrétním místě, je možné je i zapustit do země. Aby se voda neznečišťovala a nechladla, používají se na zakrytí speciální termokryty.
Anatomické tvarování
Akrylátové vaničky jsou k dostání v různých tvarech, nejčastěji uvidíme čtvercové či obdélníkové, možné jsou ale i oválné nebo trojúhelníkové.
Nejmenší nafukovací vířivky se vyrábějí pro dva, ale lze pořídit i šestimístné. Ve vířivce jsou vylisována nejrůznější sedátka a lehátka. Podle polohy, kterou momentálně zvolíme, nám trysky budou masírovat určitou část těla.
Swim spa
Swim spa je praktická kombinace bazénu a spa. Uživatel tak není ochuzen o masážní trysky a teplou vodu, ani o možnost plavání díky protiproudu. Užívat ho můžeme celoročně, vyhřívat se dá na příjemných 38 stupňů.
Koupání v sudu
Koupel v sudu je velice oblíbená ve Skandinávských zemích. Jedná se o dřevěný sud, nejčastěji ze smrkového dřeva. Voda je ohřívána pomocí kamen na dřevo, která jsou umístněna vně sudu. Novější modely mají vnitřní část sudu vyplněnou nerezovou ocelí, která zvyšuje hygieničnost a prodlužuje životnost sudu.