Kategorie

Kotel na dřevo nové generace

V České republice je v provozu více než půl milionu kotlů na tuhá paliva, využívaných k vytápění nebo přípravě teplé vody. Stávající kotle nižších emisních tříd si však domácnosti musí do konce roku 2022 vyměnit. Využ

V České republice je v provozu více než půl milionu kotlů na tuhá paliva, využívaných k vytápění nebo přípravě teplé vody. Stávající kotle nižších emisních tříd si však domácnosti musí do konce roku 2022 vyměnit. Využít k tomu mohou v některých krajích i takzvanou Kotlíkovou dotaci, jejímž cílem je snížení znečištění ovzduší z lokálních topenišť. K výměně ručně plněného kotle na tuhá paliva za nový, ekologický, lze takto získat až 60 tisíc korun.

Trendem jsou dřevozplynovací a peletové kotle

Dle odborného serveru o vytápění přibylo v České republice minulý rok více než 32 000 různých topidel na dřevěná paliva. Nejvyšší nárůst tvořily dřevozplynovací kotle (7 612 prodaných kusů) a peletové kotle (2 583 prodaných kusů). Nejprodávanější jsou tradičně krby a kamna, jichž si uživatelé odvezli domů více než 21 000. Moderní, ekologické a úsporné vytápění umožňuje například dřevozplynovací kotel Makak od českého výrobce Kovarson na dřevo, štěpku, brikety a jiný dřevní odpad, figurující i v seznamu pro Kotlíkové dotace. Obsah jeho násypky zajistí 8 až 12 hodin provozu při středním výkonu. V útlumovém režimu vydrží kotel i 24 hodin. Mezi hlavní přednosti tohoto důležitého domácího pomocníka patří:

  • Nejvyšší emisní třída 5 (povolená je minimálně 3.)
  • Možnost spalování dřeva až do délky 55 centimetrů
  • Vysoká účinnost – až 91 procent
  • Úspory na vytápění až 40 procent
  • Spalovací komora z nerezového materiálu

Jsou to i kritéria zdůrazňovaná odborníky, kteří u kotlů na dřevo doporučují jednoznačně právě zplynovací typy – jak z ekologických, tak ekonomických důvodů. A jako příjemný nadstandard je uváděna možnost vyrábět díky nim teplou užitkovou vodu i v létě, a použití i pro dnes tak oblíbené podlahové vytápění.

Porostou ceny paliva?

Ceny paliv už zdaleka nerostou tak rychle, jako tomu bylo dříve. S určitými pohyby cen je však potřeba počítat, zejména u dřevních pelet. Poptávka po tomto kvalitním palivu totiž vzrůstá, obzvlášť v našich sousedních státech, kam se vyváží. Určitě se vyplatí při nákupu dřevních pelet využít sezónní slevy. A malá praktická rada na závěr: pořiďte si přístroj na měření vlhkosti dřeva. Investice několika stokorun je účelná, protože si snadno ověříte, zda kupujete skutečně suché dřevo s maximálním obsahem vody 15 procent, nezbytný to předpoklad efektivního topení. A nenecháte se ošidit!

ab
ab
ab
ab
ab