Kategorie

Kontrolujte přehnané utrácení za domácnost

Na pořizování bytového zařízení si můžete vypěstovat stejnou shopaholickou závislost jako u jiných druhů zboží. A stejně jako jiné závislosti neprospívá vašemu psychickému zdraví... a prodraží se. Jak udržet nakupování v mezích rozumu?

Seznamy, seznamy, seznamy Chcete mít svoje utrácení pod kontrolou? Veďte si písemné přehledy. Každý nový náklad si ihned zaznamenejte a nezapomeňte ani na průběžný a celkový součet. Vzniklá částka pro vás bude užitečnou připomínkou, kolik jste už do zařizování investovali, a také vám pomůže zpětně dohledat, za co utrácíte nejčastěji a co byste mohli oželet. Budoucí nákupy si plánujte, své plány seškrtejte adekvátně ke svým finančním možnostem a dodržujte je. Abyste předešli neřízenému utrácení za drobnosti, které se postupně nasčítají, nechávejte si určitou sumu na tyto menší položky. Nikdy ale nepřekračujte svůj měsíční rozpočet.

Nevystavujte se nabídkám

Obrázky nás lákají mnohem více než text, proto co nejvíce omezte všechna lákadla. Pokud máte problém s přehnaným nakupováním, předplatné časopisu o bydlení není dobrý nápad. Odhlašte všechny katalogy, na schránku si dejte upozornění, že nechcete reklamní letáky (můžete dokonce specificky odmítnout letáky určitých obchodů). U fyzických reklam to ale nekončí. Mnohým z nás chodí tyto nabídky do elektronické pošty, ať už proto, že jsme členy zákaznických klubů, nebo že jsme si jednoduše na dané stránce někdy něco objednali. Všechny tyto maily by měly obsahovat odkaz na možnost odhlášení - pokud chybí, najděte kontaktní adresu a o odhlášení požádejte.

Spořte na svůj sen

Většina lidí má určité tajné nebo méně tajné přání, vysněnou věc, kterou by si rádi pořídili, ale zrovna se jim nedostává peněz. Není to nutně špatně. Pokud se vám taková větší investice opravdu hodí, znamená to, že je pro vás důležitější než stovka dostupnějších věcí, a může odvést vaši pozornost. Až zase budete mít chuť koupit si něco za pár set korun jen proto, že je to hezké, vzpomeňte si na svůj sen, na který chcete uspořit. Bude snazší vzdát se okamžité touhy, pokud si uvědomíte, že střádáte peníze na něco mnohem lepšího.

Nemůžete se rozhodnout? Možná je to znamení

Váháte nad dvěma nebo dokonce třemi možnostmi a nevíte, kterou zvolit. Tato situace bohužel často končívá tím, že koupíme hned několik variant najednou. Přitom může jít o indikátor toho, že vlastně nepotřebujeme ani jednu. Více verzí jednoho zboží, které se od sebe liší jenom minimálně, jsou známá obchodní past na zákazníky. Nejen že máte tendenci si pořídit celou sadu nebo aspoň její valnou část, ale už samotný fakt, že vás zboží zaujalo, může být důsledkem této škály. Máme totiž podvědomý pocit, že tam, kde je výběr, bychom si opravdu měli vybrat, čistě proto, že můžeme.

Investujte do jídla

Zkuste část svých útrat za domácnost převést na nákup potravin. Samozřejmě vám neradíme, abyste začali hromadně kupovat luxusní čokolády nebo neustále jíst v restauracích. Jednoduše se zaměřte na kvalitní potraviny. Na potravinách máme obvykle tendenci se odbývat, spokojíme se s tím levnějším až nejlevnějším, nepátráme dostatečně po původu a složení. Snažte se tedy jíst lépe. Pro maso zajděte k dobrému řezníkovi místo do supermarketu, kupte lepší sýr, kvalitnější pečivo. Bude to mít přinejmenším dvojí efekt: Za prvé si svoji útratu více uvědomíte, protože na nákup dražších potravin pravděpodobně nejste zyklí, a díky tomu budete o nákladech více přemýšlet. A za druhé prospějete i vlastnímu tělu.

ab
ab
ab
ab
ab