Kategorie

Kontejnerové bydlení: Jak na to?

Kontejnerové bydlení: Jak na to?

Možná mnoho z vás ani netuší, o co se vlastně jedná, když se řekne kontejnerové bydlení. Jde o velmi úsporný způsob života, který ale nemusí být vůbec špatný. 

Na první dobrou to asi zní zvláštně - dům v kontejneru, proč by to někdo dělal, proč by někdo dobrovolně bydlel v kontejneru? Když se ale dozvíte více informací, jako špatný nápad už to nezní. 

O co přesně tedy jde?

Ano, velmi stručně řečeno, jde o život v kontejneru. Ale ne v tom klasickém, který používáme na vyhazování odpadků, je speciálně upraven pro život a obnáší velkou řadu výhod. Kromě toho jsou kontejnery velice robusní a jsou navrženy tak, aby vydržely hurikán nebo jakýkoliv požár. Další velkou výhodou je jejich cena.

Cenová dostupnost

Kromě toho, že je takový dům mnohem jednodušší postavit, stojí zhruba o 25 % méně než domy postavené z obvyklých materiálů. Kontejner se dá pořídit už od 30 tisíc korun. Ostatně koupit přepravní kontejner a přeměnit ho na dům je daleko jednodušší než začít stavět dům od základů. Po koupi potřebujete pak už jen společnost, která vám kontejner přepraví tam, kam vy chcete a třeba vám zrealizuje i celý "dům na klíč". Můžete ale na všem pracovat sami nebo se s firmou alespoň radit. Budete muset zařídit vyřezávání oken, dveří, stropu. Také musíte zpevnit konstrukci.

Jak dlouho vše trvá?

Zatímco klasický dům se staví klidně i v řádu let, kontejnerový dům je většinou hotov během pár měsíců - myšleno tedy od okamžiku rezervace do okamžiku nastěhování. Pokud se jedná o kontejnerovou kancelář anebo menší byt, vše je samozřejmě daleko rychlejší. 

Můžu mít více pater?

Zjistili jsme, že lodní kontejnery jsou navrženy tak, aby na rozbouřeném a šíleném moři vydržely zatížení v devíti patrech nad sebou, dokonce plně naložené. To tedy znamená poměrně jednoduchou odpověď - ano, více pater můžete mít naprosto bez problému. Celý dům si můžete poskládat z kolika jen kontejnerů chcete. 

Je vše bezpečné?

Jak jsme na začátku článku uvedli, kontejner je z oceli, a proto nemůže hořet. Je minimálně stejně bezpečný jako klasický dům, který známe.

Zpestření zahrady

Pokud by vám bylo líto, že už máte postavený kontejnerový dům, ale nehodí se vám k němu na zahradu klasický a poměrně drahý bazén, tak nezoufejte. I kontejnerový bazén totiž existuje. Vše může vypadat naprosto elegantně a na první pohled nemusí být vůbec znát, že se původně jedná o ten kontejner, jak ho všichni známe.

 

Zajímají vás další alternativy v bydlení? Tak mrkněte třeba na mobilní soběstačný mikrodomek

 

ab
ab
ab
ab
ab