Kategorie

Kompletní rekonstrukce bytu 1+1 v panelovém bytě aneb jak mladá žena zvládla rekonstrukci sama s pomocí dvou firem

Svět bydlení Vám přináší fotoreportáž o kompletní rekonstrukci bytu 1+1 v panelovém domě. Podíváme se, jak mladá žena zrekonstruovala pomocí dvou firem svůj byt. Dozvíte se, co jí k rekonstrukci bytu přimělo, jak samotná rekonstrukce probíhala a jak vše dopadlo….
 

V jakém objektu bydlíš?

Bydlím sama se svým psem v panelovém domě, v bytě 1+1 velikosti 37 m2. Původní byt, ještě před rekonstrukcí měl předsíň, kde byly vestavěné skříně, jádro, kde jedna stěna byla zděná a dvě byly z dřevotřísky (koupelna a záchod zvlášť ), kuchyň a jeden velký pokoj. V bytě před rekonstrukcí došlo k výměně starých dřevěných oken za plastová.

Proč ses rozhodla k rekonstrukci, co tě přimělo?

Ke kompletní rekonstrukci jsem se rozhodla, protože jsem měla problémy s plísní v koupelně. Nahnívala mi stěna, která byla z dřevotřísky. Snila jsem o koupelně společné se záchodem, kde bude spousta místa. Také jsem chtěla získat rekonstrukcí více prostoru v kuchyni a využít místo v předsíni.

Když ses tedy k rekonstrukci rozhodla, jistě jsi žádala odbornou pomoc. Na koho ses obrátila?

Jako první jsem se obrátila na bytové družstvo, zda by mi nedoporučili architekta. Nakonec jsem získala kontakt na jednoho architekta, se kterým jsem se sešla. Ten mi vytvořil plán, statisticky spočítal nosné příčky. Jádro ale chtěl pan architekt ponechat na původním místě, protože by nastal problém s omítkami a se stropem. S tím jsem ale nesouhlasila. Za projekt jsem zaplatila cca 3.000,-.

Jak jsi tedy od plánů došla k samotné realizaci rekonstrukce?

O realizaci jsem nejprve požádala svého známého, který vlastní stavební firmu. Došlo k vybourání dlažby, obkladů, kompletní vybourání koupelny a záchodu. Po vzájemných neshodách jsem ale od jeho firmy upustila a snažila jsem se najít jinou firmu, která kompletní rekonstrukci bytu dovede do samotného konce.

Co vše jsi plánovala a co všechno mělo být součástí kompletní rekonstrukce bytu?

V plánu jsem měla kompletní rekonstrukci bytu. To znamená: výměnu jádra, kde jsem chtěla mít koupelnu i záchod ve společné místnosti. Chtěla jsem zvětšit prostor předsíně a využít jej k umístění barového pultu, snížit stropy, vyměnit elektroinstalaci, nahodit omítky, položit dlažbu a provést moderní vkusnou výmalbu. Na kompletní rekonstrukci jsem se domluvila s firmou IMPRO - nábytek na míru (Havířov) , která se specializuje na výrobu nábytku, ta spolupracuje s firmou REST – stavby (Havířov). Tyto dvě firmy pracují společně a vzájemně se doplňují.

Jak samotná rekonstrukce Tvého bytu probíhala?

Truhláři si vše vyměřili, vyrobili mi dvířka na míru do koupelnové šachty, vyrobili bar na míru a obložení na potrubí, na které bar navazuje. Toto potrubí je rušivým elementem v předsíni. Původně bylo v koupelně jako topné těleso, které prochází skrz celým domem. Možné je jej odstranit až v posledním patře, to není ale můj případ. Muselo se tedy něco vymyslet. Truhláři tedy navrhli obložení. Svoji topnou vlastnost ale topení obložením neztratí, jelikož se ponechaly otvory na mřížky, které budou propouštět teplo do místnosti. Navíc na toto topení navazuje bar, slouží v podstatě jako druhá noha pro barový pult.

Vyskytly se nějaké problémy v průběhu rekonstrukce?

Žádné vážnější problémy se v průběhu rekonstrukce nevyskytly. Snad jediný problém byl s kuchyňskou pracovní deskou. Nebylo jí možné umístit pod okno, protože by vznikly problémy s odpadem a vodou. Původně totiž linka byla na jiném místě, ne pod oknem. Nyní je ve tvaru písmene L. Původní linka byla jen na jedné stěně v kuchyni a neměla ani zadní stěnu. Firma mi nabídla dvě možnosti. Buďto postaví zídku nebo se pořídí delší kuchyňská pracovní deska. Rozhodla jsem se pro delší desku, s tím, že ze stejné desky mi truhláři vyrobili barový stůl.
Dalším menším problémem bylo topení pod oknem v kuchyni, to totiž znemožňovalo umístit linku pod okno v kuchyni. A tak padl návrh na nové topné těleso, které je běžné do koupelen. V mém bytě je umístěno vedle okna v kuchyni. Nijak mi nevadí, spíše naopak.

Jak dlouho taková rekonstrukce bytu 1+1 trvá? Kde jsi v průběhu rekonstrukce pobývala?

Celá rekonstrukce bytu trvala zhruba sedm týdnů, ale dva týdny z toho jsem hledala vhodnou firmu, která provede kompletní rekonstrukci. Protože při kompletní rekonstrukci bytu není možné jej obývat, nastěhovala jsem se na tuto dobu ke kamarádce. Důležité je celý byt vyklidit. Demontovat kuchyňskou linku, rozložit nábytek, vyklidit vybavení, a vůbec vše, co v bytě je. Vše jsem odnesla do sklepa. V našem panelovém domě je výhodou, že se můžu spolehnout na sousedy. Ti mi sklep pohlídali, aby nedošlo ke krádeži.

Jak se Ti s firmami spolupracovalo?

Musím říct, že se mi s oběma firmami spolupracovalo dobře. Po celou dobu rekonstrukce byla dobrá domluva. Někdy jsem byla se svými požadavky náročná a neústupná, a přesto mi vždy vyhověli. Nakonec mi pomohli i s finálními úpravami, jako je kupříkladu přivrtání zrcadel, doobložení zdi u kuchyňské linky, zapojení digestoře, zprovoznění svítidel.

Měla jsi předem stanovený rozpočet a povedlo se ti jej dodržet?

Ano, měla jsem stanovený rozpočet a povedlo se mi jej dodržet. Celková rekonstrukce, s vystavěnými skříněmi v předsíni, barem, atd. vyšla cca na 260.000,-. Je ale potřeba dodat, že kuchyňská linka byla zakoupena již před rekonstrukcí, skříně, nábytek a další vybavení bylo původní.

Jsi s celkovou rekonstrukcí spokojena?

Ano jsem nadmíru spokojena. Jednak proto, že konečně mám koupelnu, o které jsem snila. Dále se mi zvětšil prostor v předsíni, získala jsem barový pult, skříňky kuchyňské linky jsou rozmístěny dle mého přání a jsou sníženy, kvůli mé výšce. A celkový dojem díky moderní barevné výmalbě (kombinace zelené a šedé v kuchyni a v předsíni, červené a oranžové v ložnici a pracovně). Celkový dojem je tedy perfektní. Konečně mám moderní byt, o kterém jsem snila…

Děkuji za rozhovor.

 
ab
ab
ab
ab
ab