Kategorie

Kolik zaplatíte za nový rodinný dům?

Výstavba rodinného domu je jistě atraktivní alternativou řešení bytové situace. Stavba domu však patří k finančně nejnáročnějším aktivitám, které během života uskutečníte.
Nejednu realizaci stavby zhatil či neúměrně prodloužil špatný finanční plán. Nabízí se tedy otázka, s jak velkými finančními náklady by měl stavebník počítat.

Dům postavený svépomocí za 1,5–2 mil. Kč

Dům za 1,5–2 mil. Kč

Stavebník, který plánuje výstavbu domu za uvedenou částku, si musí uvědomit, že jeho cesta k vytouženému domu vede jedině přes stavbu prováděnou svépomocí. Rozpočet pokryje náklady na přízemní stavbu s obytnou plochou 80–100 m2. Úspěšní budete tehdy, pokud vám se stavbou pomohou rodinní příslušníci a kamarádi, nejlépe vybavení řemeslnickou zručností či stavební mechanizací. Ušetřit se dá nákupem stavebního materiálu v různých výprodejích a slevách a vlastní dopravou materiálu na staveniště.

Dům za 2–3 mil. Kč

Za uvedenou sumu pořídíte nepodsklepený přízemní dům s obytným podkrovím a garáží. Obytná plocha bude činit cca 100–120 m2. Typickým příkladem domů v těchto cenových relacích jsou stavby v tzv. satelitech. V mnoha případech se jedná o developerské projekty zaštítěné silným finančním partnerem – bankou. Výsledkem je potom přijatelná cena domu, uspokojující kvalita provedení a řada doprovodných služeb (finanční poradenství, doprava, garance pevné ceny a kvality).

Dům za 3–6 mil. Kč

Chcete-li od svého domu něco více než je standard, budete muset investovat částky od tří milionů výše. Za tyto peníze pořídíte dvojpodlažní, podsklepený dům s garáží a s obytnou plochou 120–150 m2. Ve skromnější verzi se může jednat i například o tzv. dvougenerační dům (společné bydlení s rodiči). Dům je obvykle koncipován tak, že v přízemí se nachází kuchyň, obývací pokoj a nezbytné sociální zařízení. V druhém podlaží jsou umístěny ložnice, pokoje a pracovna.

Dům na klíč za 3,5 mil. Kč

Dům za 6–10 mil. Kč

V tomto případě se již jedná o nadstandardní bydlení v několikapodlažních domech, často v kombinaci se sídlem firmy majitele domu. Není neobvyklé, že podlahová plocha domu překročí i 300 m2. Rezidentní domy se staví v atraktivních lokalitách s dobrou dopravní obslužností. Majitelé se mohou pochlubit posilovnou, bazénem, saunou, knihovnou a pracovnou uzpůsobenou potřebám majitele.
ab
ab
ab
ab
ab