Kategorie

Kokosový olej využijete v domácnosti všude

Svět bydlení vám často přináší tipy, s jejichž pomocí můžete nahradit specializované přípravky a detergenty jinými běžně dostupnými produkty. K takovým náhražkám teď můžete zařadit i kokosový olej. Není nijak levný, většinou jej ale budete potřebovat jen malé množství.

Tuk z kokosových ořeků se jako rostlinný olej snadno vstřebává a nepůsobí životnímu prostředí zátěž. Proto se hodí na mnoho drobných úprav a oprav, které jsou často doma potřeba.

Ošetření kůže

Máte nábytek potažený velmi tmavou, nebo naopak velmi světlou kůží? Kokosový olej se může osvědčit jako přírodní prostředek k ošetření a obnovení jejího povrchu. Stačí s pomocí čistého suchého hadříku nanést trochu změklého oleje na kůži, vetřít jej a nechat vsáknout. Abyste předešli skvrnám nebo nechtěným změnám v barvě kůže, zkuste nejprve olej aplikovat na malé, špatně viditelné místo. Než výsledek zhodnotíte, počkejte několik hodin, odstín se ještě může změnit.

 Mazivo na kování

Kokosový olej má tu sympatickou vlastnost, že se dá v lednici udržovat v tuhém stavu, ale za pokojové teploty se rozpouští a stává se z něj tekutina. To znamená, že jej můžete použít v takové konzistenci, která vám právě vyhovuje. Pokud například chcete promazat kování dveří nebo nábytku, zkuste olej vyjmout z lednice a nechat jenom povolit, aby měl konzistenci roztíratelného krému. Pomažte jím zvolená místa, a jak se olej bude dále rozpouštět, zateče i do spár.

Vysoký lesk

V koupelně můžete kokosový olej využít k naleštění vodovodních baterií a jiných kovových povrchů. Jako jiné oleje, i tento má tu výhodu, že rozpustí mnoho nečistot a poradí si například i s lehčím nánosem vodního kamene. Nezáleží na tom, jestli je povrch lesklý, nebo broušený, kokosový olej zlepší jeho vzhled. A je tu samozřejmě ještě další bonus: Ošetření mastným přípravkem způsobí, že na bateriích nebude tolik ulpívat voda, a skvrny tím pádem nevzniknou tak snadno.

Proti rzi

S kovem si kokosový olej rozumí ještě z jednoho důvodu: Účinkuje na materiály postižené rzí. V tomto případě jde opravdu o několikanásobné ošetření, protože olej zároveň vyčistí, promaže a odstraní většinu rzi. Opět stačí natřít postižená místa změklým olejem a nechat jej, aby se rozpustil. Dobu, po kterou bude nutné nechat olej účinkovat, odhadnete sami, ale zkuste počkat přinejmenším hodinu.

Pryč se zaschlým lepidlem

Všichni to známe: Přinesete si domů nový hrneček nebo jinou věc, sundáte z něj nálepku či cenovku a po ní zůstane lepkavá stopa, na kterou se chytá špína. Odmáčení ve vodě je zdlouhavé a často úplně nepomáhá. Urychlete celý proces tím, že místo vody použijete olej. Samozřejmě není vůbec třeba předmět do oleje namáčet. Stačí aplikovat trochu přímo na samolepku nebo zbytky lepidla, nechat chvíli vsáknout a pak jednoduše setřít.

ab
ab
ab
ab
ab