Kategorie

Knihovna si zaslouží vtip a nápad

V každé domácnosti se dříve nebo později shromáždí dost knih, DVD nebo CD na to, aby si zasloužily vlastní úložiště. Jak by měla vypadat ideální knihovna?
 

Stejně jako do nich už dávno neukládáme pouze papírové knihy, nejsou už knihovny ani nezajímavým, málo nápaditým nebo levně vyhlížejícím kusem nábytku. Už proto, že díky své univerzálnosti často zastávají funkci pokojové stěny nebo dekorativního elementu a v některých bytech představují základní prvek obývacího pokoje. Velká knihovna bude dominantním prvkem místnosti. (Zdroj: www.2ndfloorliving.com)

Kde se bude knihovna vyjímat?

Obývací pokoj a knihovna – to bývala a stále ještě je nejčastější kombinace. Důvod je jasný – neukládáme do ní pouze knihy a je přístupná všem členům domácnosti. Buď si vybereme z nabídky typizovaných a mnohdy variabilních nábytkových stěn řady výrobců, nebo si necháme knihovnu vyrobit na míru. Nevýhodou bude vyšší cena, plusem efektivní využití veškerého dostupného prostoru. Knihovna jako součást pracovního koutu (Zdroj: www.femaleways.com) Větší knihovna, zabírající často celou stěnu nebo roh a plnící rovněž funkci přihrádky na šanony, patří i do pracovny nebo kanceláře. Často bývá přímo propojena s psacím stolem nebo se z ní dá psací stůl sklopením desky rychle vytvořit.

Knihovna netradičně i v ložnici

Do ložnice se obecně nedoporučuje umisťování rušivých prvků, jako jsou televize, počítač a další elektrospotřebiče, psychický odpočinek ale může narušovat i velká nezakrytá knihovna. Také prostor nad hlavou spáče by měl být volný, police s knihami je proto lepší namontovat do stran nebo níže. Do ložnice volte spíš menší a nižší stojaté knihovničky nebo uložení knih do nočního stolku.. Zdroj: www.moreplatformbeds.com V menších bytech knihovny umístíme do chodeb, na schodiště, odpočívadla nebo do podkrovních prostor, hodí se i vestavěné skříně pod okny. Řada náruživých čtenářů by knihovničku uvítala i na záchodě nebo vedle vany – tam si ji většinou musíme vyrobit sami. Někteří výrobci se specializují na systémy se skleněnými a kovovými prvky. (Zdroj: www.freshome.com) Není nutné volit křiklavé barvy, o barevnost se postarají samotné knihy. Bílá nebo černá knihovna, případně některý z přírodních odstínů dřeva se budou hodit téměř do každého běžného interiéru.

Tipy pro každou knihovnu

- vyberte suché místo bez přístupu silných slunečních paprsků - výška polic bývá 20-40 cm v závislosti na velikosti skladovaných věcí (časopisy, šanony, fotoalba, encyklopedie) - otevírací dvířka nebo posuvné panely chrání před prachem, i tak ale budete muset knihy čas od času čistit - v kuchyni umístěte knihy co nejdál od dřezu a sporáku - do ložnice volte raději nižší či menší knihovničku nebo uložení knih v nočním stolku. - knihy jsou těžké; nepřekračujte nosnost regálů - není-li knihovna ukotvena do zdi, ukládejte nejtěžší svazky do spodních polic - do nejvyšších polic dávejte ty svazky, které nepoužíváte často

Rozhoduje prostor a náklady

Máme-li v obývacím pokoji dost místa, bývají nejjednodušším řešením typické obývací skříňové sestavy či stěny postavené u zdi, do nichž se kromě knih ukládá i elektronika, dekorace nebo květináče s rostlinami. Takovéto designové kousky si budete muset buď vyrobit, nebo kvůli nim sáhnout hlouběji do kapsy (Zdroj: www.weburbanist.com) Chceme-li atypický design nebo knihovnu až ke stropu, musíme si ji většinou nechat postavit na míru. Ve větších obývacích pokojích, dětských pokojích a loftech se dají knihovny sahající až do stropu využít jako interiérová příčka. Někdy je možné je vybavit i dveřmi, samy o sobě ale působí jako optický předěl mezi dvěma částmi místnosti s různou funkcí nebo obývanou různými lidmi.

Knihovna je věda

Nenechte se odradit prvními výsledky, brzy zjistíte, že hranice mezi přeplácaně působící a vkusně seřazenou knihovnou je hodně jemná. Poličky, řešení pro malé byty a garsonky, také nabízejí zajímavé designy (Zdroj: www.freshome.com) Trh nabízí i řadu designových knihoven nejrůznějších nápaditých tvarů a kombinací, jež mohou pořádně oživit váš interiér a nabourat vžité stereotypy. Hroutící se police, rozverné vlnovky, neviditelné poličky, kdy knihy jakoby samy visí ve vzduchu, knihovny ve tvaru točitého schodiště nebo odkládací sloupy. Nápadům se meze nekladou – tato polička je „neviditelná“ (www.weburbanist.com)

Stylová knihovna dá práci

Ti, kdo to už někdy zkusili, budou souhlasit: zařídit, aby knihovna vypadala „sexy“, není jednoduché, a to nemusíte chtít nic víc, než jen přeskládat stávající neuspořádané police. Praktická, odolná i stylová miniknihovna z kovu. (Zdroj: www.gharexpert.com) Máte-li knih opravdu hodně, budete jim muset v místnosti vyhradit celou stěnu. Vznikne dominantní prvek, který ale dodá na útulnosti. Všechno záleží na tom, zda od sestavy očekáváte jen praktickou, nebo i dekorativní funkci. Má-li knihovna být i stylovým doplňkem bytu, neměla by působit přeplněně. Nenechte se odradit prvními neuspokojivými výsledky. Trh nabízí řešení pro každý prostor a styl – například tyto „neviditelné“ sloupy, na něž se knihy musejí skládat podle velikosti (Zdroj: weburbanist.com) Začněte tím, že knihovničku vyprázdníte a knihy roztřídíte podle velikosti. Dbáte-li víc na efekt než na vztah ke svým oblíbeným knížkám, mějte na policích jen „hezké“ a atraktivní knihy (encyklopedie, série, knihy s tuhou vazbou atd.), otrhané kousky a levné paperbacky nechte odpočívat někde v krabici. Výborný akcent můžete knihovně dodat umístěním na barevné nebo vzorované pozadí ve formě tapety nebo barevného papíru.

Jak efektně poskládat knihy

Knihovna působí jako knihovna, tvoří-li knihy její obsah alespoň ze tří čtvrtin. Nebojte se jí dodat špetku vlastní osobnosti a police ozdobte věcmi, které k vám patří – keramice, uměleckým dílkům, rodinným fotografiím a jiným dekorativním předmětům – při větším množství by měly být seskupeny podle barvy, materiálu a tvarů. Dbáte-li na detaily, měli byste do světlé knihovny skládat převážně tmavé knihy, do tmavé zase ty světlejší.

Postup pro „sexy“ uspořádání knihovny

- Vyprázdněte celou skříň. - Na police postupně ukládejte knihy podle velikosti, nejprve ty největší, pak střední, nakonec nejmenší. - Třiďte podle tématu, jména autora, velikosti či barvy. - Nemáte-li dost knih na zaplnění celé knihovny, začněte skládat od středu. - Střídání vodorovného a svislého řazení působí lépe. - Police doplňte drobnostmi – fotografiemi, keramikou, dekoracemi. - Snažte se o vyváženost a rytmus, jednotlivé oddíly nepřeplňujte.

 

ab
ab
ab
ab
ab