Kategorie

Knihovna po ruce

Říká se, že kniha je záchranný pás samoty. Bytoví designéři už dávno neprodukují návrhy knihoven jen pro oficiální vědecké spolky. Svou soukromou knihovnu můžete mít doma.
Knihy zabíraly velké prostory v obydlích našich předků mnoho let zpátky a dnes tomu není jinak. Přestože nemáme k dispozici velké sály, své oblíbené činnosti se nemusíme vůbec vzdávat. Knihy byly, jsou a budou důležitou součástí každé domácnosti. Navíc obydlí, ve kterých se nezaleskne ani jedna kniha, jsou dnes stále více chápana jako společenské faux pas.

Knihovna patří do každé domácnosti

Jak začít

Nejlepším řešením je samozřejmě vybudování knihovny na míru. Pokud takové místečko máte v místnosti vyhlédnuté, nezapomeňte, že by světlo z okna nemělo dopadat na hřbety knih. Výsledkem by pak byly vybledlé a nevzhledné nápisy. Dobrá knihovna by měla mít dobré osvětlení. Nejen seshora, ale také z bočních stran. Nikde ale není psáno, že pokud nebudete moci rezervovat pro vašeho koníčka celou samostatnou místnost, musíte se ho vzdát. Řešení nabízejí solitérní knihovny.

 

Četba knih patří i dnes k nejvyhledávanějším způsobům relaxace

Knihovny pro malý byt

Jakmile se rozhodnete pro solitérní knihovnu, rozhodně to neznamená, že do bytu instalujete jen praktickou konstrukci polic. I v takovém případě se vám totiž nabízí nesčetné možnosti. Knihovny dnes seženeme v různém materiálovém provedení, od klasického dřeva až po sklo v kombinaci s kovem. O nosnost knihoven se starat nemusíte, výrobci přece jen počítají s tím, že jejich výrobky budou sloužit pro knihy, takže velké zatížení je bráno v úvahu. Novinkou na trhu s nábytkem se za poslední roky staly knihovny nástěnné. Přestože je u takových kousků problematická jejich faktická nosnost, výsledek je rozhodně zajímavý. Jedná se totiž o originální kusy, které doplňují moderní vzhled pokoje. Jen je potřeba vzít v úvahu, že do takové knihovny nebudeme moci vkládat velké a těžké knihy.

Na trhu najdete knihovny z různých materiálů

Na co nezapomenout? • Knihovna by měla být alespoň z části zasklená, ochráníte ji před prachem a nečistotami • Neměla by stát proti oknu, hrozí vyblednutí knih • Měla by mít vlastní osvětlení • Pokud vlastníte vyšší knihovnu, neměly by chybět schůdky

 

Knihovna může sloužit i jako vhodný architektonický doplněk interiéru

Nábytek evergreen

Přestože jednotlivé typy nábytku vždy postupem času zanikaly se ztrátou poptávky po jejich funkci, knihovny k nim rozhodně nepatří. I když by se zdálo, že pro ně v dnešním světě moderních technologií, CD a DVD není místo, knihy stále patří k nejvyhledávanějším způsobům relaxace.
ab
ab
ab
ab
ab