Kategorie

Knihovna jako univerzální úložný prostor

Najdete je snad v každé domácnosti. Velké či malé, klasické či moderní, solitéry či jako součást obývací stěny. O čem je řeč? O knihovnách. Knihovnu má v domácnosti skutečně téměř každý – ať už jde o čtenáře příležitostného nebo náruživého.
Pokud se rozhodnete pořídit si knihovnu, vězte, že na trhu je tolik nabídek, že vám půjde hlava kolem. Před samotnou koupí je tedy dobré ujasnit si několik základních kritérií a podle nich potom nábytek vybírat.
 
Za prvé záleží na tom, kolik knih vlastníte a jaké množství jich tedy potřebujete do knihovny umístit. V případě většího počtu knih je důležité vedle větších rozměrů knihovny požadovat také kvalitní materiál, který tíhu vašich knih unese. V tomto směru jsou jistě vhodnější volbou knihovny z masivu než v provedení lamino či dýha.
 
Novinkou jsou knihovny skleněné. Nejde o knihovny v klasickém slova smyslu ale spíše o skleněné regály či systém jednotlivých, často podsvícených polic. U těchto skleněných kusů je nutné zvážit nosnost a vzhledem k přítomnosti dětí v domácnosti také jejich bezpečnost (ostré hrany apod.).
 
 
Další kritérium, které je dobré si ujasnit, je otázka, zda budete požadovat knihovnu uzavřenou – tedy s otvíravými či posuvnými dvířky nebo knihovnu volně otevřenou. Otevřené police působí elegantnějším a vzdušnějším dojmem, je ale potřeba počítat s tím, že se na knihách bude usazovat mnohem více prachu než v případě uzavřené knihovny. Jde tedy o to, jak vzácné kusy vlastníte či v jak prašném prostředí žijete.
 
 
Při pořizování knihovny je dobré zvážit též prostorové možnosti interiéru, do kterého hodláte nábytek umístit. Pokud máte dostatek místa, můžete si dovolit výrazný solitérový kus nábytku. Přemýšlíte-li však, jak uspořit místo a jak co nejefektivněji využít prostor, bude pro vás ideálním řešením knihovna, která je integrální součástí obývací stěny.
ab
ab
ab
ab
ab