Kategorie

Kiwi od A do Z, 5.díl: Teplomilné a náročné druhy kiwi

Aktinídie rostou téměř ve všech zeměpisných šířkách, a tak existuje velké množství odrůd. Je třeba vybrat si takovou, které se bude dařit i v našem podnebném pásmu. Raději zapomeňme, že si na zahrádce vypěstujeme velkoplodé kiwi podobné těm, které vídáme v obchodech.
Aktinídie stříbrná je náročnější na pěstování, potřebuje více tepla než druhy zmiňované v minulém díle. Aktinídie čínská se v České republice téměř nevyskytuje, vhodná je spíše do skleníků.

Aktinídie stříbrná (Actinidia polygama )

Aktinídie stříbrná je málo vzrůstná, vysazujeme ji na vzdálenost 1,5 až 2 m. Rostlina snáší nejnižší teploty -30°C.

Plody

Její plody jsou válcovité o šířce 3 cm a mají nejvyšší obsah vitamínu A ze všech aktinídií.  Tento druh kvete v červnu a není tak ohrožován pozdními jarními mrazíky. Drobné bílé květy opylují včely. Ze všech druhů drobnoplodých kiwi je nejvíce náročná na teplo a pokud je chladný podzim, špatně dozrává. Plody aktinídie stříbrné mají tu zvláštnost, že nejsou chuťově běžnému kiwi příliš podobné. Nedozrálé plody jsou nejedlé, mají palčivou, pepřovitou chuť. Tento druh lépe chutná, pokud plod posolíme. Plody dozrávají v říjnu, mají žlutou až oranžovou barvu a vyžadují ochranu před ptáky. Pro dozrání plodů je potřeba 180 bezmrazých dnů.

Vzhled

Aktinídie stříbrná je velice dekorativní druh. Listy mají stříbřitou barvu a ve větru se zdaleka lesknou.

Halucinogeny v listech

Mladé sazenice je třeba v prvních letech chránit před kočkami, které je rády vyhrabují a okusují. Rostlina totiž obsahuje v listech halucinogenní a sedativní látky, které kočky velice dráždí. Tyto látky jsou v zoologických zahradách využívány k omamování kočkovitých šelem. Ovoce dále obsahují látku polygamol, která se užívá jako srdeční tonikum. Výtažky z plodů jsou používány k léčbě koliky a revmatismu.

Aktinídie čínská

Aktinídie čínská je původní druh aktinídie. Podle jejích ochlupených plodů o velikosti lískového oříšku se jí říkalo čínský angrešt. Z aktinídie čínské byla vypěstována aktinídie lahodná.

Aktinídie lahodná

Jedná se o pravé, velkoplodé kiwi, jehož plody se běžně prodávají v obchodech. Je značně teplomilná a venku se dá pěstovat jen v nejteplejších oblastech republiky. Doporučuje se pěstovat ji ve skleníku, protože většina odrůd namrzá již při -16°C . Na plantážích se vysazuje do 3 metrů vzdálených řad s rozestupy mezi jednotlivými rostlinami 8 metrů . Pěstuje se na drátěnce, rostliny je nutno udržovat řezem. Stříhá se podobným způsobem jako vinná réva. Dožívá se 40 – 50 let.
ab
ab
ab
ab
ab