Kategorie

Když zavoní purpura - vánoční vazba a výzdoba bytu

Jako kapr k bramborovému salátu, tak k sobě patří Vánoce a tradice. Všichni je známe a všichni aspoň nějaké dodržujeme, ale někdy neuškodí tradici aspoň trošku porušit. Proč místo chvojí nevyzkoušet výzdobu z živých květin? Výsledek možná nebude tak tradiční, ale rozhodně atmosféru Vánoc spolehlivě navodí.
Pro milovníky tradiční výzdoby jsou nepostradatelnými květinami vánoční hvězdy či bramboříky. Už dávno neplatí, že vánoční hvězda musí být v syté červeni. Na trhu jsou k dostání i růžové nebo lososové. Mimořádně výraznými červenými listeny vynikají například odrůdy "Capri" nebo "Ria", žlutavými "Regina". V současnosti existují dokonce i odrůdy, které mají listeny dvoubarevné.

V  teplém bytě bramboříky rychle odkvétají, odolnější odrůdou jsou pak tzv. minibramboříky

Foto: Holandská květinářská kancelář

Vánoční zátiší

Jednoduché aranžmá v nízké keramické misce, která je skryta pod záplavou vánočních hvězd s několika borovými snítkami, můžeme umístit téměř kamkoli. Zátiší je sladěno se stejnobarevným ubrusem a oživeno zlatými kouličkami, hvězdičkami a ořechy. Prozářené a luxusní aranžmá ve velkém stylu podle trendu glamour je vhodné jako dekorace na sváteční stůl. Někdy stačí pěkná zlacená váza s jediným květem růže, jindy se použijí perly, šperky, korálky nebo stuhy. Z barev dominují pastelové odstíny, zejména růžová, bílá, fialová a doplňková zelená. Z květin jsou na výběr karafiáty, křehká a něžná Eustoma, růže, vznešené orchideje a mnoho dalších. Pokud máme zájem o klasickou ozdobu vánočního stolu, není nic příhodnějšího, než připravit věnec z břečťanu, barvínku a barevných květů, například minirůží a alstroemérií. Také se velmi dobře hodí chryzantémy, protože vydrží dlouhou dobu svěží. Základem takového věnce musí být pěnová hmota dostatečně namočená ve vodě. Vodu musíme pravidelně dolévat a doporučuje se přidat i výživu pro řezané květiny.

Anthurium patří k nejoblíbenějším exotickým květinám

Foto: Holandská květinářská kancelář

Vánoční výzdoba s vůní dálek

Královnou mezi exotickými květinami je Protea, pro svou krásu často používaná v aranžmá, zejména pak Protea barbigera. Na trhu se však můžeme setkat také s její „příbuznou“ - Protea mundi, která má mnohem štíhlejší květy, které vypadají jakoby opředené vlákny vlny. Mohou být zbarveny od světle béžové přes stříbřitě růžovou až po téměř červenou barvu. Proteje nejlépe vyniknou ve velkých aranžmá. Díky svým zajímavým květům však působí poutavě, i když jsou umístěny ve váze jednotlivě. Noblesní Anthurium patří mezi exotickými květinami k nejprodávanějším. Na trhu jsou odrůdy s červenými, růžovými, bílými, zelenými, ale také hnědými toulci. Žádnou zvláštností nejsou ani anturie, u nichž se kombinují dvě barvy. Například růžová a zelená zdobí toulce odrůd "Paradiso" či "Lambada", o něco výraznější je odrůda "Trinidad", u které jsou okraje toulce zelené a střed jasně červený. Anturie lze velmi dobře kombinovat s ostatními květinami. Další exotickou květinou, která nás bude ve váze těšit překvapivě dlouho, je nerine. Kdo má rád světlé tóny odstínů bílé a růžové, nemůže si vybrat lépe. Okvětní lístky této rostliny se směrem k vrcholu mírně rozšiřují, jejich špičky jsou zahnuté, okraj květu je mírně zvlněný.

Životnost rostliny ve váze prodloužíme přidáním výživy pro řezané květiny

Foto: Holandská květinářská kancelář

ab
ab
ab
ab
ab