Kategorie

Když postel létá

Holandský architekt Janjaap Ruijssenaars pracoval celých šest let na konceptu, který přináší nový pohled na zákonitosti bytové architektury. Nábytek se již nemusí dotýkat země, stropu ani stěn, zcela v rozporu se zákony gravitace se totiž volně vznáší v prostoru.
Tento projekt dosáhl jen nedávno stadia technické realizovatelnosti, první prototyp létající postele byl představen před několika měsíci v rámci Millionaire Fair v belgickém Kortrijku. Třiatřicetiletý holandský návrhář využil k docílení potřebného efektu sílu dvou navzájem se odpuzujících magnetických polí.

Létající postel unese až 900 kilogramů

Nábytek budoucnosti?

Postel má podobu obdélníkové matrace obsahující magnetickou vrstvu, díky které se volně vznáší ve výšce 40 cm nad zemí. Rohy postele jsou k podlaze ukotveny čtyřmi kabely, které mají zamezit pohybu postele ve vertikálním směru. Ty tvoří jediný kontakt postele se zemí. Díky konstantnímu magnetickému poli unese postel až 900 kilogramů, dá se využít také jako sedačka či stolík. Zavedení létající postele, k vytvoření které prý autora inspirovalo shlédnutí science fiction klasiky Stanleyho Kubricka "2001: Vesmírná odysea", do širší praxe se ale asi tak brzo nedočkáme. V současnosti se totiž cena létající postele pohybuje kolem 1 200 000 Euro.
ab
ab
ab
ab
ab