Kategorie

Když je voda v zahradě vítaná, 2. díl

Pryč jsou doby, kdy zahradní jezírka byla jen zelenými, řasami porostlými tůňkami. Díky novým technickým možnostem si každý z nás může na svém pozemku vytvořit svoji "modrou lagunu". V předchozím díle jsme se věnovali přípravné fázi zakládání zahradního jezírka, nyní si povíme, jak celé dílo dovést ke zdárnému konci.
I tisíc zahradních jezírek může vypadat zcela odlišně. Záleží na typu zvolených komponentů, ale i na vysazené flóře a fauně. Nesmíme taky zapomenout na potřebné technické zázemí, kam patří čerpadla, filtry a podobně.

Plastové jezírko stačí usadit do země, případně zasypat kameny a je připravené k zalití a osázení; Foto: Zahradní jezírka Banat

Větší rekonstrukce, koupě družstevního bytu nebo dokonce domu, to vše vyřeší úvěr Horizont. Kromě možnosti dlouhodobého splácení se také dostanete na přijatelnou měsíční splátku. Více se dozvíte zde

Plastová jezírka

Plastová jezírka se hodí pro malé vodní plochy do 4 m2. Použití plastových jezírek je velmi jednoduché. Vybereme si vaničku, která se nám tvarově nejvíce líbí a která se nám bude hodit na vybrané místo. Pak stačí jen vykopat na vhodném místě dostatečně velkou díru (cca o 5-10 cm hlubší, než je samotná plastová vanička), usadit vaničku, zalít vodou, rozmístit rostliny a jezírko je hotové. Vaničky jsou již tvarované tak, aby pobřežní i ostatní rostliny měly svoji potřebnou minimální hloubku. Nevýhodou plastových jezírek je to, že v nich v horkých letních dnech často dochází k přehřátí vody. V důsledku toho dochází k vyhnívání rostlin a kažení vody. Jezírko se tak může brzy změnit v nepříjemné hnízdiště komárů a jiného hmyzu.

Fóliová jezírka

Při budování většího jezírka bychom měli zvolit jako spodní, nepropustný materiál fólii. K dostání jsou PE a PVC fólie o síle 0,5, 1 a 1,5 mm, o šířce 2, 4, 6 a 8 metru nebo velkorozměrové plachty o velikosti 20 x 20 m. Tvorba fóliového jezírka je časově náročnější, nespornou výhodou je zde však naprostá volnost a kreativita zhotovitele. S jezerními fóliemi si každý může zrealizovat své představy a vytvořit zcela osobité, jedinečné exempláře. Při cenovém srovnání velkého plastového a fóliového jezírka vychází dokonce fóliové jezírko jako levnější varianta.

Leknínům se daří nejlépe v hluboké vodě; Foto: Zahradní jezírka Banat

Rostliny do zahradních jezírek

Rostliny umístíme do košíků, které zaplníme živnou půdou a vkládáme do jezírka do vhodných zón. Bažinná zóna by měla vést kolem celého zahradního jezírka jako žlábek, s přívodem vody jen na několika místech. Tak vznikne močálovitá zóna, kde se daří nejkrásnějším rostlinám, jako je například kyprej nebo vrbina. Na bažinnou zónu pozvolna navazuje mělkovodní zóna. Zde můžeme zasázet vysoké rostliny, jako například orobinec, který dosahuje výšky až 250 cm. Hlubinná zóna by měla mít hloubku 60 – 150 cm. Většina rostlin hlubinné zóny má listy na vodní hladině, jedná se například o leknín bílý nebo plavín. Vodní rostliny mají kromě okrasné funkce i důležitou samočistící funkci na bázi přírodní kořenové čističky. Celá jedna třetina vodní hladiny by měla být osázena rostlinami. To odpovídá uzavřenému rostlinnému pásu okolo rybníčku.

Dobře zhotovená fóliová jezírka jsou od pravých rybníčku často k nepoznání; Foto: Zahradní jezírka Banat

Ryby do zahradních jezírek

Pokud si chceme do jezírka nasadit ryby, musíme jim být schopni zajistit příznivé životní podmínky. Rybník musí být minimálně 1 m hluboký. Tato hloubka zaručuje nezamrznutí jezírka a omezuje jeho přehřívání v parných letních dnech. Nezapomínejme ponechat rybám dostatek prostoru k pohybu. Na jeden m3 by nemělo připadat víc než 1kg ryb. S prvním zarybněním začínáme až po čtyřech týdnech. Až po uplynutí této doby je ekologický systém jezera stabilizován. Z počátku je dobré vysadit pouze několik ryb a zredukovat množství potravy na minimum. Ryby mohou často žít v rybníčku zcela bez přídavku krmení.

Některé druhy ryb můžeme navyknout ke krmení z ruky; Foto: Zahradní jezírka Banat

Jezerní technika do zahradních jezírek

Do jezírka umístíme vybraná zařízení, čerpadlo, filtr a různé vodní hry. Vodní hry Výběr je široký, dekorativní, vodu chrlící figurky a vodotrysky jsou k dostání v různých tvarech. Kromě dekorativní funkce plní také funkci praktickou, kdy okysličují jezírko a zlepšují kvalitu vody. Fontánky se často stávají hlavními atrakcemi zahradního jezírka, kromě krásné podívané fontánky zlepšují mikroklima zahrady. Přirozeně působí také různé kaskády, zejména kamenné. Čerpadlo Pro řádné zajištění fungování jezírka je nutné použít vhodné čerpadlo, které udržuje biologickou rovnováhu v jezírku. Filtrační systém by měl být tak účinný, aby byl schopen přefiltrovat obsah vody v jezírku minimálně 5 krát za den. Čerpadlo lze podle konstrukce posadit přímo do jezírka. Na dně mu zhotovíme podstavec (postačí např. i cihla), aby kal příliš nezanášel čerpadlo. Čerpadlo můžeme postavit i mimo jezírko do čerpadlové šachty. Výhodou je jeho snadnější údržba.
Titulní obrázek: Zahradní jezírka Banat
ab
ab
ab
ab
ab