Kategorie

Když dáme cihlu k cihle aneb zdící bloky z keramzitu

Známé rčení postav dům a zasaď strom realizovali naši předkové celkem snadno. Stačily jim pěkné vyschlé trámy a prkna, tepelnou izolaci zastoupilo seno, které uskladnili na půdě a za pár dní chalupa stála v plné kráse. Dnešní starosti stavebníků se ubírají stejnou cestou, ale vyznat se ve stavebních materiálech dá přece jenom víc práce.
Jedním z nejdůležitějších kritérii při stavbě domu jsou bezesporu vlastnosti zdiva. Při jejich výběru nás zajímají rozměry, technické parametry, pevnost a cena materiálu. Tvárnice GT Fortis s tepelným odporem patří do kategorie základního stavebního materiálu s vlastnostmi lehčených tepelných izolací.

Keramzit staví a zároveň izoluje

Zdící bloky z keramzitu jsou malorozměrovými stavebními prefabrikáty nové generace, vyplněné pětivrstvým polystyrénem. Bloky GT Fortis o rozměrech 490×310×240 milimetrů jsou určeny k výstavbě jednovrstvých stěn klasickým způsobem. Předností tvárnic je jednak jejich nízká hmotnost,(do 25kg a 20 kg rohová), nezávadnost výrobních surovin (keramzit, polystyrén, cement a písek). Ale nejzajímavější jsou její izolační vlastnosti, kterými se keramzitová tvárnice liší od konkurenčních výrobků. Jádro z keramzitu je vyvložkováno paropropustným netvrzeným polystyrénem, který však netvoří předěl mezi oběma vrstvami, ale oba materiály jsou homogenní. Tím je zaručeno úplné vyloučení tepelných mostů při zachování nosné spojitosti prvku, a s tím i akumulace tepelné energie, dlouhá životnost a mrazuvzdornost keramzitové tvárnice. Co zaujme je originální konstrukce bloků GT Fortis. Systém labyrintu je prostorově uspořádán tak, že pára projde a keramzit je propustný, což umožňuje dostatečný průnik, takže tvárnice jsou nezávislé od vlhkosti stěny.

Vlastnosti GT bloků

Zdění je u GT bloků méně pracné než u cihel, protože keramzitové tvárnice jsou zhruba o čtvrtinu lehčí než cihelná voština  a o pětinu než pórobeton. Vyráběné bloky se liší v izolaci  a odlišují se barevně a přesností.  Bloky šedé se lépe využijí při zdění na maltu, přesnější bloky červené je lépe použít při úmyslu zdít na lepidlo. Není potřeba žádné dodatečné tepelné izolování jako u jiných stěnových systémů, a jelikož polystyrén je uzavřen uvnitř tvárnice,  lze použít jakoukoliv omítku.

Výhody keramzitových tvárnic

Pokud porovnáme tepelně technické vlastnosti obyčejných zdících prvků Porotherm 44 a GT bloků, jsou na tom keramzitové bloky lépe. Výborně zvukově izolují a bezkonkurenčně izolují tepelně, což vylučuje vznik a tvorbu plísně. Při volbě GT bloků se dosahuje také větších obytných ploch (díly o rozdílné tloušťce zdících prvků) při stejné zastavěné ploše. Tvárnice GT fortis jsou maximální barierou proti úniku tepla a přitom zůstávají propustné pro vodní páry. Jednou z výhod keramzitové tvárnice je její odolnost. Materiál nevyžaduje žádná  opatření proti dešti, sněhu ani mrazu, nasákavost je mnohem menší, než u cihel a pórobetonů, proto je skladování keramzitových bloků v každé fázi stavby naprosto bezproblémové.

Rychlé zdění

Síla obvodového zdiva s použitím GT bloků se oproti pórobetonu sníží více jak o polovinu a přitom vnitřní zdivo a příčky mohou být z libovolného materiálu  (nejlépe však  obdobných fyzikálních vlastností - perlit, sádra, cihla). Technologie zdění bloky GT je v podstatě dvojí, i když se vždy zdí silnou stranou dovnitř. Přesnější červené bloky GT se běžně spojují na lepidlo, šedé namíchanou maltou s perlitem, takzvanou tepelnou maltou, která je dodávána individuálně nebo přímo s bloky. Orientační spotřeba na čtvereční metr zdiva  jsou u lepidla tři až čtyři litry, u malty  se počítá s dvanácti litry s předpokládanou pětimilimetrovou spárou po usazení bloku.
ab
ab
ab
ab
ab