Kategorie

Kdy se vám vyplatí automatické zavlažování trávníku?

Základními součástkami automatického zavlažování jsou rozvody, řídící jednotka (malý počítač), ventily a postřikovače. Pokud spoléháte na vlastní projekt, i tak se raději podívejte po profesionálním materiálu, kde si můž
Základními součástkami automatického zavlažování jsou rozvody, řídící jednotka (malý počítač), ventily a postřikovače. Pokud spoléháte na vlastní projekt, i tak se raději podívejte po profesionálním materiálu, kde si můžete vybrat z bezpočtu variací. Pokud práci přenecháte odborníkům, bude v ceně projektu samozřejmě zahrnutý i návrh zavlažovacího systému (do kterého byste měli mít právo zasahovat). U takto zakoupeného zavlažovacího systému existuje větší pravděpodobnost, že bude pracovat efektivněji. Opatrní buďte u tzv. "úsporných" hobby systémů- jejich chybou často bývá nedostatečná vzdálenost postřikovačů, což je na opravu poněkud nákladný nedostatek.

Lejstra i na zalévání?

Ano, ale jen jedno- tzv. osazovací plán v měřítku nejlépe 1:50 nebo 1:100, kde jsou vyznačeny hranice pozemku včetně cest, stromů, záhonů a případných exteriérových zdrojů vody. Pro zalévání můžete využívat vodu ze studny, nachytanou dešťovou vodu (počítejte s filtrem) nebo klasickou přípojku na domovní vodovod. Záleží na členitosti zahrady, velikosti i profilu terénu. Naplánujte si jednotlivé větve systému tak, abyste si ponechali svobodu záhonky přesunout nebo vysadit nové keře. Od zdroje vody veďte hlavní rozvod systému, ze kterého se budou větvit jednotlivé sekce s pevně stanoveným počtem postřikovačů podle vydatnosti vodního zdroje. Postřikovače musí být od sebe vzdáleny na dostřik a jejich výseč lze regulovat v intervalu od 10 do 360 stupňů. Můžete si tak přesně určit, jak velkou plochu budete zalévat a zamezit nechtěnému zamokření např. terasy. Pro lepší názornost si finální podobu vysypte pramínkem písku- a plán opravte podle potřeb zahrady. Aby byl systém automatického zalévání plně funkční, je nutné vedení uložit do hloubky min. 80 cm, abyste jej bez problémů mohli na jaře použít bez složitého napouštění vodou a na podzim zas nemuseli zvát servisní firmu na tlakové vypuštění.

Vyšší technická- mozek zavlažovacího systému

Celou soustavu má pod palcem elektronický řídící sytém, pomocí kterého si můžete navolit časový rozvrh zálivky a množství vody. Řídící jednotka by měla být kabely napojená na jednotlivé elektroventily, které ovládají postřikovače. Navolit si můžete dobu zalévání (i v nočních hodinách), množství vody, periodicitu zalévání, samozřejmostí je i přepnutí na ruční režim. Toto srdce systému by mělo být uloženo na místě, které je chráněno- často voleným místem bývá garáž nebo zahradní domek. Pokud žádné takové místo nemáte, poptejte se po exteriérových řídících jednotkách. Na řídící jednotku nezapomeňte napojit dešťový senzor, který upozorní na dostatečnou vlhkost a zalévání pro daný časový úsek vypnou nebo posune.

Kapková závlaha pro fajnšmekry

Náročné na instalaci, ale maximálně úsporné jsou kapkové závlahy.  Mlžícími tryskami nebo průsakovými zavlažovači je voda dopravena přímo ke kořenům, tlak je snížen na 1.5 bar a konec větví mívá průměr kolem 5 mm. Tento systém si můžete dovolit v případě, že dům nebo zahradu teprve stavíte a nebudou vám vadit poměrně radikální zásahy do zeminy. Ideální je tento systém v případě, kdy plánujete zahradu osadit náročnějšími a choulostivějšími typy rostlin a stromů- kapková závlaha je totiž nejpřirozenější a nejšetrnější.

Zavlažování šité na míru

Pokud jsou postřikovače v ploše, která je využívána ke sportu nebo každodennímu odpočinku, možná by byl vhodnější tzv. sprinklerový systém postřikovačů, které se vysunou tlakem vody a jakmile zalévání skončí, opět se zasunou zpět do roviny se zeminou. Pečlivě naprogramujte jednotlivé sekce v řídící jednotce, pokud chcete, aby např. osluněná část zahrady byla zalévána častěji než stinný kout pod vzrostlými stromy. Promyslete si, zda chcete řídit ventily kabely, což je nejběžnější varianta, nebo systémem využívajícím rádiový signál, který je dnes také poměrně dostupný. Plánujete- li čerpat vodu na zalévání ze sběrných sudů, raději systém sekundárně napojte na spolehlivý zdroj vody, na který přepnete v době dlouhého sucha. A také si spočítejte nutný výkon samonasávacího čerpadla. Ta bývají spolehlivá a nevyžadují téměř žádnou údržbu.
 Tipy na závěr: - spočítejte si potrubí a množství vody na zálivku a nechte si 10% rezervu pro nečekaně horké letní dny. Na 1 000 m2 stačí 1"/ 32 mm potrubí v plastu, ideální je průtok 0,75 - 1,0 l/s pod tlakem 3,5 - 4,0 baru. Trávník vyžaduje na 1 m2 kolem 1-3 litry vody denně podle požadované kvality. - na začátku každé sekce musí být elektromagnetický ventil, který je ovládán řídící jednotkou. Pokud máte jednotlivé sekce blízko u sebe, dejte k sobě i řídící ventily, ušetříte za potrubí i výkop. - při plánování postřikovače umístěte nejdříve do rohů, teprve pak  plochy vyplňte vnitřek plochy. Kombinujte typy postřikovačů- kruhové budou nejefektivnější uprostřed zalévané plochy. Dbejte, aby se jednotlivé plochy postřiku navzájem dotýkaly. - rozprašovací postřikovače jsou vhodné pro menší trávník nebo členité plochy a dodávají větší množství vody ve stejném čase než postřikovače rotační, které se spíš hodí na plochy nad 6-7 m2. - dostřik by neměl přesahovat celkovou zalévanou plochu. Naopak, měl by nechávat okraje nezalité - v půdě se vlhkost distribuuje a vy ušetříte za materiál i vodu.
ab
ab
ab
ab
ab