Kategorie

Kdo poradí jak hravě zvládnout nátěr dřeva - oken, dveří, zábradlí, čehokoliv dřevěného? Balakom, nový "Ověřený partner Světa Bydlení"!

Plánujete renovaci dveří či zábradlí, potřebují zárubně dveří nový lak? Pak si nejdříve přečtěte prověřené rady odborníků z Balakomu, ať všechna vaše práce nepřijde vniveč. Rady, jak dát dřevěným plochám zářivý háv a jak o ně pečovat, aby zůstaly krásné po dlouhý, dlouhý čas se dočtete právě zde.
Také patříte k těm, kdo se snaží udržovat chalupu či rodinný domek vlastními silami, ale přitom se nepovažujete zrovna za nadšeného domácího kutila? Pak nejspíš prožíváte podobné pocity, jako já, když zjistím, že plot (případně zahradní lavička, domek na nářadí, pergola) už se zase loupou. Jak je to možné? Vždyť se to nedávno natíralo.... No, možná, když to spočítáte, už to zas tak nedávno nebude, možná už to je vlastně – sedm? Osm? Nebo i devět let? Každopádně –co teď s tím? Odkládat se nedá (všichni sousedi mají natřeno), nejlepší by bylo někoho sehnat, jenže když si představíte shánění dobrého řemeslníka, přesvědčování, aby se zajel podívat, pak domlouvání ceny, termínu – určitě bude moct zrovna, když vy nebudete doma. Zkrátka je vám jasné, že nejjednodušší cestou je „udělej si sám“. Pokud seberete dost odvahy, a touhle cestou se pustíte, zjistíte, že zas až tak těžké to není.

Několik rad, které vám práci výrazně ulehčí:

Zvolte správný nátěr pro daný povrch Co to znamená? Při výběru prostředků na úpravu dřeva je nutné zohlednit fakt, zda bude dřevěný předmět umístěn v interiéru, případně v exteriéru, jestli bude nadměrně vystaven slunečnímu záření, nebo bude naopak umístěn ve vlhkém prostředí se silnými výkyvy počasí (zimní zahrada, terasa, pergola). Nátěry dřeva dělíme do dvou skupin – lazurovací nátěry a bezbarvé lakování. Lazurovací nátěry vyzdvihují přirozenou krásu dřeva a nechají vyniknout létům a konturám dřeva. Od našeho největšího výrobce laků na dřevo Balakomu je to např. klasická lazura LUXOL EXTRA, vybrat si můžete až ze 14 odstínů. Vynikající ochranu dřeva před působením slunečního záření zabezpečí tenkovrstvá lazura LUXOL TOP, která obsahuje speciální pigmenty, vosky a UV filtry. Abyste za dva roky nemuseli natírat znovu. S výběrem správného laku vám samozřejmě poradí v prodejně – nebojte se zeptat.

Správně připravte podklad k nátěru

Staré zbytky nátěrů je třeba obrousit, dřevo zbavit prachu a jiných nečistot. Pokud podklad nebude čistý, zbavený mastnoty, prachu a výronů pryskyřice, bude na něj velmi špatně chytat nový lak. Společně s lakem či lazurou tedy zakupte dostatečné množství smirkového papíru. I tady vám prodavač poradí, jakou barvu či hrubost je nejlepší použít pro upravovaný povrch.

Správně provést nátěr dřeva

Po pečlivé přípravě povrchu je důležité dodržet pracovní postup – nanášet rovnoměrnou vrstvu lazury (případně laku nebo barvy) a dodržet dobu schnutí. Vyberte si den, kdy bude suché a stálé počasí.

Na závěr ještě pár tipů!

Pokud natíráte nové dřevo, je vhodné ho napustit fungicidním napouštědlem, které ho ochrání před zamodráním, plísněmi i dřevokaznými škůdci (např. napouštědlo LUXOL IMPREGNANT od BALAKOMU). Aplikuje se velice jednoduše. Dřevo chrání, ale navíc snižuje i jeho nasákavost při dalších nátěrech. Pro exteriéry jsou vhodné téměř výhradně systémy s fungicidním napouštědlem. Pro exteriéry jsou obvykle doporučovány větší počty vrstev, a to jak laků a lazur, tak i napouštědel. Jako minimální počet vrstev jsou obvykle uváděny dva, pokud ale chcete, abyste nemuseli natírat dlouhou řadu let, nebojte se aplikovat postupně tři nebo čtyři vrstvy. Pokud naopak natíráte bezbarvým lakem dřevo v interiéru (dřevěné podlahy, dřevovláknité desky, korek, nábytek) a máte malé děti, vybírejte lak, certifikovaný pro nátěry dětského nábytku a hraček. Tato kriteria splňuje z výrobků firmy Balakom lak Parketol, který je navíc protiskluzový a vysoce odolný proti poškrábání a dalšímu mechanickému poškození. Pokud si vybíráte laky od firmy Balakom, pak vás může hřát u srdce, že se chováte ekologicky. Tyto výrobky se totiž obecně vyznačují – kromě vysoké kvality – šetrností k životnímu prostředí i lidskému zdraví. Balakom jako jediný český výrobce např. vyrábí bezaromátové barvy, se kterými se díky speciální receptuře a minimu zápachu pracuje o mnoho lépe než s klasickými barvami. Více informací na http://www.balakom.cz/ foto: archiv Balakomu
ab
ab
ab
ab
ab