Kategorie

Kde všude na vás číhají bakterie?

Číhá snad na vás ve skrytých zákoutích vašeho bytu zákeřná nemoc? S největší pravděpodobností ne. Ale je zkrátka dobré si při úklidu vzpomenout i na ta místa, která byste možná přešli.

Bakterie tu žijí s námi, a je to dobře. Bez nich by bylo mnohem hůř. Ne vždycky nám ale pomáhají. Ty, které žijí na zapomenutých a málo čištěných místech našeho bytu, mohou zbytečně způsobit infekci (nebo být prostě tajemným zdrojem nepříjemného zápachu).

Je libo kávu?

Většina z nás si denně dopřává kávu nebo čaj. Zatímco standardní a varné konvice ale jakž takž čistíme (protože si jejich nečistotu více uvědomujeme), na kávovary máme tendenci zapomínat. Udržujte proto svoji kuchyni v takovém stavu, v jakém byste chtěli mít kuchyni svojí oblíbené restaurace. I když na to příliš nemyslíme, i káva obsahuje oleje, a ty se v kávovarech různých typů velmi rády usazují. Výrobci sice doporučují standardní postupy čištění filtračních částí přístroje, ale zhruba jednou za půl roku bychom s pomocí octa měli vyčistit všechna místa, se kterými přijde surovina do kontaktu.

Nepřítel číhá v koupelně

Bakterie mají rády tmavá a vlhká místa, a o ta v koupelně nebývá nouze. Jedno z nich máte každé ráno a večer doslova po ruce: Kdy jste se naposledy dívali do svého kelímku na zubní kartáčky? Pokud to je víc než měsíc, pravděpodobně se už teď částečně koupou v něčem, do čeho byste nechtěli sáhnout holou rukou. Zrádným místem je také koupelnová předložka, která nasává nejen vodu, ale i pot z vašich nohou. Nejlepší řešení je pořídit si takových předložek několik a často je prát - v podstatě kdykoli dáváte do pračky ručníky. Nemusíte se bát, pokud vaše předložka není opravdu umouněná silnou nečistotou, ručníkům se nic nestane a horká voda s práškem se o bakterie postarají.

Závislost na televizi škodí

A nejenom psychicky. Dlouhodobým sezením se vám zhoršuje zažívání, povolují svaly, zaděláváte si na problémy se zády... a taky se denně dotýkáte ošklivých breberek. Nevěříte? Tak se někdy zkuste pořádně podívat, jak vypadá vaše dálkové ovládání. Velmi pravděpodobně najdete kolem tlačítek mastné nánosy tvořené vaším potem v kombinaci s dalšími nečistotami, miniaturními drobky z jídla, částečkami prachu a podobně. A to ani nemluvíme o tom, jaké poklady najdete, když ovladač rozeberete. Podobný problém mívají také počítačové klávesnice a myši nebo mobilní telefony. Zřejmě nikdo z nás si před jejich použitím nemyje ruce, a podle toho také za několik měsíců vypadají.

ab
ab
ab
ab
ab