Kategorie

Kancelář plná světla

Taky pracujete většinu dne při umělém osvětlení a připadáte si spíš jako kancelářská krysa než kreativní člověk? Druh světla a celkové nasvícení pracoviště významně ovlivňuje vaši chuť do práce.
 
Moderní kanceláře či jednací síně však mohou být dobře nasvíceny uměle. Poté jde všem práce od ruky a nikoho nebere spaní. Zaměstnance pracující hlavou nemusí v práci omezovat blikající či bzučící žárovka.

Veřejnost často odsuzuje poslance či senátory, že v lavicích po náročných jednáních podřimují.  Ale snad jen studenti v přednáškových sálech si dovedou představit, co je to za umění neusnout a přitom sedět v obrovském, nevhodně osvětleném sále. Zaměstnavateli byste těžko vysvětlovali, že i když dřímete, pořád ho posloucháte. Proto bude lepší, když vás kvalitní světlo usnout nenechá.

Za kvalitu osvětlení se platí

Kancelář na rozdíl od bytu neslouží jen vám, ale vedete v ní jednání a vůbec pracujete s lidmi. Stejně jako nemohou pracovat strojaři potmě, tak i pracovníci kanceláří potřebují vidět na účty, personální karty nebo klávesnici notebooku. Osvětlení kanceláře by mělo odrážet postavení firmy, ale také podpořit komfort a tím pádem i motivaci zaměstnanců. Pokud máte v kancelářích přítmí,  je nasnadě, že zde zavládne ospalá atmosféra, která se projeví na kondici vaší firmy . Pracovníci jsou v šeru utahaní a elánem, nápady či oslnivými výkony zřejmě jen tak hýřit nebudou.

Osvětlení hodné vaší kanceláře

Moderní firma má pro své zaměstnance osvětlení důstojné. To nejen povzbudí každé ráno všechny zaměstnance k dobrému pracovnímu výkonu, ale také oslní v dobrém slova smyslu každou návštěvu. Je logické, že za kvalitu osvětlení se platí. Hala s nádherným lustrem plným úsporných žárovek osoví každého příchozího, přičemž se můžete chlubit šetrným přístupem k životnímu prostředí a zdrojům energiím.

Další prostory firmy a kanceláře mohou být osvětleny běžnými svítidly. Z filmů dobře známe kanceláře s velkým stolem, palmou a pohodlným křeslem. Právě na onom bytelném stole se většinou vyjímá stylová bankéřská lampa.

Jaké zvolit světlo

Není světlo jako světlo. Každé působí jinak. Mléčné se hodí do nemocnice, nikoliv však na operační sál. Červenou barvu naopak využijí na lampách ti, kdo chtějí vykouzlit intimní atmosféru. Do běžné moderní kanceláře se hodí světlo bílé, které působí nanásilně a přitom pomáhá pracovníkům udržet se v příjemné pracovní pohodě. Osvětlení kanceláře se dá také rozvrhnout podle místností či rozestavění nábytku. Jsou lidé, kterým při práci s počítačem vyhovuje pološero. Další se bez světla neobejdou, jako například architekti či projektanti. Ti potřebují skvěle nasvícený pracovní stůl. 

Druhy osvětlení

  • Přímé osvětlení – světelné paprsky působí zejména na pracovní místo. Stropy a další místnosti však vrhají ostré stíny.
  • Nepřímé osvětlení – odráží se přes strop a okolní stěny na pracovní místo. Místnost sice působí světelně, ale minimum stínu působí zvláštním dojmem.
  • Přímo-nepřímé osvětlení – je konbinací obou stylů a působí velmi příjemně na pracovníky i návštěvy.

Před nákupem světel

Při výběru osvětlení pro kancelář či pro své zaměstnance si položte několik otázek. První z nich by měly znít: Jak je kancelář velká? Jak je rozdělená? Kolik osob v ní pracuje? Jaké návštěvy sem přicházejí? Další otázkou by mělo být, zda chcemt více tzv. aktivního světla, které požene zaměstnance k aktivním pracovním výkonům.

Obraťte se na specialisty

Nejen ve světě, ale i v České republice působí několik firem, které se zabývají prodejem a následnou montáží vhodného osvětlení. Odborník si vyslechne všechna vaše přání, navštíví vaši kancelář či celou firmu a zvolí ve spolupráci s vámi reprezentativní, ale zároveň šetrné osvětlení. Rady specialistů jsou většinou zdarma, když následně využijete jejich služeb. Je to jistě vhodnější, než si pořídit do nových prostor osvětlení nevhodné nebo dokonce zcela špatné.

ab
ab
ab
ab
ab