Kategorie

Kámen v zahradě, kombinace přirozenosti a krásy

Projdeme-li se přírodou, obvykle objevíme nespočet krásných kamenů. Ať již nás okouzlí svým tvarem, barvou nebo jednoduše atmosférou, kterou vytvářejí, často se neubráníme touze přinést si tuto nádheru domů.
 

Kameny do našich zahrádek patří. Nejjednodušší a nejčastější podobou jsou skalky. Menší kameny jsou poskládány na sobě, případně vedle sebe, a mezi nimi jsou osázeny rostliny. Jiným oblíbeným použitím kamenů v exteriéru domu jsou kamenné plochy z drobných kamínků. Mohou sloužit jako chodníčky nebo jenom jako dekorace. Z kamenů snadno vydláždíme terasu nebo pomocí „šlapáků“ zhotovíme cestičky.

 
  
 

Balvan doprostřed zahrady?

V poslední době se rozmáhá móda velkých balvanů. Takový kámen může snadno vážit i několik tun. Kámen si můžeme vybrat ve specializovaných zahradnictvích. Lepší volbou ale bude navštívit přímo kamenolom, kde si můžeme vybrat z velkého množství kamenů a zároveň si zde domluvit i odvoz vybraného kousku.
 
Místo pro kameny se snažíme vybrat tak, aby kámen vypadal přirozeně, jako by tam stál odnepaměti. Velké kameny je nutné usadit trochu hlouběji, abychom navodili dojem, že sem kámen patří. Navíc tak získá lepší stabilitu. Kameny vždy vybíráme podle druhů, které se objevují v okolí, aby zapadly do krajiny a působily přirozeně.

Foto: archiv redakce

ab
ab
ab
ab
ab